Podczas przeglądu sprawdzane są elementy mające kluczowe znaczenie dla bezpiecznego podróżowania. Sprawdzany jest m.in. stan świateł i zawieszenia. Kontrolowane są również hamulce i układ wydechowy oraz stan ogumienia. Jeśli w stacji kontroli nie stwierdzono uchybień stanu auta, umieszczona w dowodzie rejestracyjnym samochodu zostaje stosowna adnotacja.
Brak ważnego przeglądu może zakończyć się zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego przez policję lub Straż Graniczną. Kierujący otrzymuje pokwitowanie - funkcjonariusz może zezwolić na używanie pojazdu przez czas nieprzekraczający 7 dni. Określone mogą zostać warunki pozwalające np. tylko na jazdę w ciągu dnia.
Zobacz także:Kodeks drogowy 2022. Czy za nieterminowy przegląd pojazdu grozi kara?
Tymczasem już wkrótce kierowców, którzy udają się na przeglądy techniczne swoich aut czekają zmiany. Sejm na październikowym posiedzeniu zajął się projektem ustawy Prawo o ruchu drogowym, który przygotowało Ministerstwo Infrastruktury. Spowodowane jest to unijnymi dyrektywami.
Przegląd techniczny samochodu po terminie - takie mają być kary
Zmiany mają m.in. dyscyplinować kierowców, aby nie zapominali o terminach przeglądów technicznych. Na spóźnialskich będą nakładane kary. Co jeszcze się zmieni? Szczegóły przedstawiamy w naszej galerii.
