Zmiany w szkoleniach z zakresu środków ochrony roślin. Kursy będą online, sprawdzą obecność [projekt]

OPRAC.:
Agata Wodzień
Agata Wodzień
Stosowanie środków ochrony roślin powinno być poprzedzone szkoleniem
Stosowanie środków ochrony roślin powinno być poprzedzone szkoleniem Andrzej Szkocki/Polska Press
Okres pandemii przeciąga się, a aktualna wiedza dotycząca środków ochrony roślin jest istotna, aby były używane w sposób bezpieczny. Trwają konsultacje publiczne projektu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie szkoleń w zakresie środków ochrony roślin.

Zobacz wideo: Co dzieje się w gospodarstwie, gdy wystąpi ASF

Środki ochrony roślin - zmiany w kursach

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin ukończenie szkolenia w tym zakresie jest wymagane od osób, które je stosują, sprzedają takie preparaty oraz świadczącą usługi doradcze dotyczące ochrony roślin. W Polsce są 354 jednostki prowadzące szkolenia w zakresie środków ochrony roślin. W latach 2009-2019 w szkoleniach uczestniczyło od 53 360 do 140 285 osób (93 905 osób w roku 2019).

Szkolenia odbywały się w formie stacjonarnej, co trwające zmagania z COVID-19 utrudniają. Dlatego powstał projekt, który wprowadza możliwość prowadzenia części teoretycznej szkoleń w zakresie środków ochrony roślin przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej.

To też może Cię zainteresować

Z uzasadnienia projektu: W związku z koniecznością zapobiegania rozprzestrzenianiu się pandemii COVID-19, a jednocześnie obowiązkiem zapewnienia odpowiedniego poziomu wiedzy osób stosujących środki ochrony roślin należy wprowadzić możliwość odbywania szkoleń w zakresie środków ochrony roślin w formie wideokonferencji przy wykorzystaniu narzędzi teleinformatycznych.

Szkolenia ze środków ochrony roślin przez internet ze sprawdzaniem obecności

Szkolenia online mają pozwolić na dostarczenie wiedzy uczestnikom szkolenia oraz umożliwić kontynuowanie działalności gospodarczej podmiotom prowadzącym szkolenia.

Szkolenia w zakresie środków ochrony roślin składają się z wykładów oraz zajęć praktycznych. "W związku z tym w projektowanym rozporządzeniu wprowadza się możliwość prowadzenia wykładów w formie wideokonferencji, co nie spowoduje obniżenia poziomu szkoleń, natomiast w wielu przypadkach powinno ułatwić przeprowadzenie szkoleń z zachowaniem odpowiedniego reżimu sanitarnego".

Zajęcia praktyczne powinny być prowadzone przy fizycznej obecności uczestników szkolenia. Dotyczy to także egzaminu kończącego szkolenie, który przeprowadzany jest w formie pisemnego testu.

  • Aby zapewnić odpowiednią jakość szkoleń prowadzonych w formie telekonferencji proponuje się, aby dźwięk i obraz były przesyłane w czasie rzeczywistym.
  • Aby zapewnić rzeczywisty udział uczestników w szkoleniu wprowadzono obowiązek spełnienia przez nich odpowiednich warunków organizacyjno-technicznych (odpowiedni sprzęt i oprogramowanie) uczestnictwa w szkoleniu, które jednocześnie umożliwią weryfikowanie przez podmiot prowadzący szkolenia ich obecności.

§ 12c. Osoba prowadząca szkolenia w zakresie środków ochrony roślin w formie wideokonferencji, o której mowa w § 12a ust. 1:

  1. weryfikuje tożsamość i obecność uczestników szkolenia co najmniej w godzinnych odstępach czasu;
  2. nie dopuszcza do egzaminu, o którym mowa w art. 65 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin, uczestników szkolenia w zakresie środków ochrony roślin, w przypadku których stwierdziła co najmniej dwukrotną nieobecność podczas weryfikacji, o której mowa w pkt 1;
  3. udostępnia wojewódzkiemu inspektorowi na czas trwania szkolenia bezpośredni dostęp on-line do prowadzonego szkolenia umożliwiający monitorowanie wizji i fonii.

Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie