Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany, zmiany, zmiany! Takie będą Trzynaste Emerytury 2024 - mamy nową tabelę wyliczeń

S
Trzynasta Emerytura stanowi ważne wsparcie dla naszych seniorów, jednak warto pamiętać, że jej wysokość może być zmniejszana o podatek dochodowy, jeśli kwota emerytury wraz ze świadczeniem podstawowym przekroczy 2500 złotych brutto. Dodatkowo, od kwoty brutto zostanie odjęta składka zdrowotna.Zapraszamy do zapoznania się z prognozowanymi wyliczeniami na kolejnych slajdach.
Trzynasta Emerytura stanowi ważne wsparcie dla naszych seniorów, jednak warto pamiętać, że jej wysokość może być zmniejszana o podatek dochodowy, jeśli kwota emerytury wraz ze świadczeniem podstawowym przekroczy 2500 złotych brutto. Dodatkowo, od kwoty brutto zostanie odjęta składka zdrowotna.Zapraszamy do zapoznania się z prognozowanymi wyliczeniami na kolejnych slajdach. Mariusz Kapała
Trzynaste świadczenie emerytalne to dodatkowa korzyść, na którą mogą liczyć wszyscy emeryci i renciści. Wypłacane jest w wysokości minimalnej emerytury i zazwyczaj trafia na konta beneficjentów wiosną każdego roku, równolegle z podstawowym świadczeniem.

Realny wzrost płac, ogłoszony przez Główny Urząd Statystyczny, ma znaczenie dla obliczenia podwyżek emerytalnych. W minionym roku wzrost ten wyniósł 1,1 proc. (20 proc. tego wskaźnika jest brane pod uwagę przy waloryzacji). Kluczowy jest jednak wskaźnik inflacji emeryckiej. Po dodaniu różnych składowych waloryzacja emerytur wyniesie ostatecznie 12,12 proc. To nieco mniej niż oczekiwane i zapowiadane przez ministerstwo jeszcze na początku lutego 12,3 proc.

Waloryzacja emerytur 2024. Jakie są konsekwencje waloryzacji dla trzynastek i czternastek?

Waloryzacja ma bezpośredni wpływ na kwotę trzynastej i czternastej emerytury. Aktualnie minimalna emerytura wynosi 1 588,44 zł brutto, jednak od 1 marca wzrośnie do 1 780,96 zł.

Trzynastka zostanie wypłacona wszystkim seniorom w tej samej kwocie brutto, czyli 1 780,96 zł, a wypłaty rozpoczną się w kwietniu. Należy jednak pamiętać, że od trzynastki zostaną potrącone składka zdrowotna oraz zaliczka na podatek dochodowy.

Prognoza dla Trzynastej Emerytury 2024. Tabela wyliczeń brutto i netto

Trzynasta Emerytura podlega opodatkowaniu dochodowemu, jeśli wraz z podstawowym świadczeniem przekroczy kwotę 2 500 zł brutto. Dodatkowo, od kwoty brutto są odliczane składki zdrowotne. Sprawdźcie w poniższej galerii nasze prognozowane wyliczenia emerytur wraz z trzynastką na rok 2024.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska