Lokalne legendy
Każde miasto ma swojego dziwaka. Osobę, którą znają wszyscy, ale tylko z widzenia. W Wąbrzeźnie kilkadziesiąt lat temu taką postacią był pan Antoni. Sylwetkę pana Antoniego, podczas powiatowego konkursu krasomówczego "Opowiadacze lokalnych historii", przedstawiła Marta Mikołajczak, uczennica Zespołu Szkół we Wroniu. - O tym, że pan Antoni istniał, odwiedziłam się z internetu - mówi Marta i dodaje: - Pani Aleksandra Bacińska pomogła mi trochę przygotować tekst. I tak powstała moja opowieść o tej postaci.
Marta w konkursie zdobyła nagrodę ufundowaną przez wąbrzeskiego starostę.
Grand Prix konkursu zdobyła Daria Heberlejn (ZS we Wroniu), która przedstawiła legendę "Zaklęta panna" według własnej adaptacji.
Natomiast Alicja Gołaszewska, uczennica gimnazjum w Ryńsku otrzymała nagrodę specjalną za opowieść o historii wąbrzeskiego harcerstwa. Nagrodę otrzymał również Marek Angowski (ZSZ w Wąbrzeźnie).
Wyróżnienia otrzymały: Aleksandra Cegielska z gimnazjum w Nowej Wsi Królewskiej oraz Alicja Nowocień ze Szkoły Podstawowej w Jarantowicach.
Temat z archiwum w nowoczesnej formie
Jednocześnie rozstrzygnięto konkurs literacki - "Wąbrzeźno moje miejsce na ziemi". Uczestnicy mieli do wyboru następujące tematy: "Rok 1945 na ziemi wąbrzeskiej" "Rzemieślnicze tradycje ziemi wąbrzeskiej" oraz "Wąbrzeźnianie w 63. Toruńskim Pułku Piechoty".
Tegorocznym zwycięzcą jest Maciej Sacha, który napisał o wąbrzeskich rzemieślnikach.
Barbara Osińska, uczennica wąbrzeskiego liceum, przygotowała pracę w formie internetowego dziennika - blogu. - Moim bohaterem jest szewc z Wąbrzeźna, który miał swój zakład przy ulicy Mestwina. Wcielam się w jego postać i opisuję m.in. narzędzia i materiały, które są potrzebne do wykonania butów - mówi uczennica wąbrzeskiego liceum. A dlaczego blog? - Bo wydaje mi się, że łatwiej trafi on do ludzi - odpowiada.
Nagrodzona została również Agata Nowocień, za wspomnienia mieszkańców z 1945 r. - Przydatna mi była historia mojej rodziny, która właśnie wtedy osiedliła się w powiecie wąbrzeskim. Na Pomorze przybyła z Wołynia - wyjaśnia uczennica SP w Jarantowicach. Nagrody otrzymali również: Marta Będziechowska, Angelika Drab, Marek Angowski, Anna Laskowska, Jakub Skiba, Natalia Karczewska i Daria Szczepańska. Nagrodę specjalną otrzymała Irena Szymion.
Przez 15 lat, od kiedy konkurs jest organizowany przez wąbrzeską bibliotekę, książnica wzbogaciła się o 317 opracowań, które trafiły do zbiorów regionalnych.
Czytaj e-wydanie »