Znamy szczegóły rewitalizacji Parku Jana Pawła II w Brodnicy. Będą nowe ławki, wyposażenie placu zabaw, budki lęgowe i... wycinka 80 drzew

Karina Knorps-Tuszyńska
Karina Knorps-Tuszyńska
Rewitalizacja zielonych płuc Brodnicy ma zostać zakończona do 30 czerwca 2022 r.
Rewitalizacja zielonych płuc Brodnicy ma zostać zakończona do 30 czerwca 2022 r. Karina Knorps-Tuszyńska
Dwie firmy złożyły ofertę na wykonanie rewitalizacji zielonych płuc Brodnicy, w ramach której wymienione mają być ławki, lampy, instalacje elektryczne, zamontowane tablice edukacyjne, a także wyciętych ma zostać 80 drzew. Chociaż liczba wyciętych drzew może przerażać, to jak przekazała nam Joanna Kilian, kierownik Biura Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Brodnicy, do tej pory do urzędu miasta nikt w tej sprawie nie zwrócił się z protestami.

Rewitalizacja Parku Jana Pawła II w Brodnicy budzi kontrowersje

Pierwsze kontrowersje związane z rewitalizacją Parku Jana Pawła II w Brodnicy pojawiły się już w listopadzie 2020 r., gdy okazało się, że z dwunastu zaproponowanych przez mieszkańców pomysłów do realizacji w ramach tej rewitalizacji, uwzględniony zostanie tylko jeden. Takie pomysły mieszkańców, jak m.in. stworzenie ścieżki rowerowej wzdłuż parku przy ul. Kościelnej, wybudowanie między kładką na Drwęcy (między Parkiem Anny Wazówny i Parkiem Jana Pawła II) a mostem przy ul. Sienkiewicza "miasteczka ruchu drogowego", stworzenie w parku boiska czy ustawienie tablic z wizerunkiem osób, które były ważne dla miasta poszły "do kosza", ponieważ miasto musiało złożyć wniosek o dofinansowanie rewitalizacji Parku Jana Pawła II do końca 2020 r. i nie było już czasu na wprowadzanie zmian w projekcie. Spośród dwunastu pomysłów mieszkańców uwzględniono tylko jeden, w dodatku częściowo - rewitalizację Niskiego Brodna i remont Brodnickiego Domu Kultury, który to ma być wykonany, ale z opóźnieniem. Więcej o tym pisaliśmy pod tym linkiem.

Była także kolejna sporna kwestia dotycząca rewitalizacji. Otóż w projekcie uchwały w sprawie przyjęcia Lokalnego Programu Rewitalizacji Gminy Miasta Brodnicy na lata 2017-2023 napisano, że rewitalizacja obszarów ujętych w Lokalnym Programie Rewitalizacji ma pomóc osobom zagrożonym ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Radny rady miejskiej w Brodnicy Wojciech Wiśniewski pytał podczas sesji, czy zatem jeśli miasto wyda kilka milionów złotych na tę inwestycję, to czy sytuacja osób zagrożonych wykluczeniem społecznym lub wykluczonych się poprawi i czy osoby, którym w życiu nie wyszło, często niepracujące i mające problem z używkami, zmienią swoją filozofię życia i podejmą nowe życiowe wyzwania, jeśli skorzystają z ławek i leżaków w Parku Jana Pawła II lub skorzystają z nowego placu zabaw czy pograją w szachy lub spotkają się z pozostałymi mieszkańcami miasta. Jak przekazali urzędnicy, projekt rewitalizacji jest powiązany z projektami społecznymi, a infrastruktura, która powstanie w ramach rewitalizacji ma być miejscem integracji dla osób wykluczonych z mieszkańcami miasta. Dodajmy, że 16 osób z terenu objętego rewitalizacją ma w ramach projektu podjąć zatrudnienie.

W ramach rewitalizacji Parku Jana Pawła II w Brodnicy zamontowane zostaną elementy małej architektury, nowe wyposażenie placu zabaw i... wycięte zostaną drzewa

Zaznaczmy, że teren rewitalizacji, czyli Park im. Jana Pawła II, Parku Anny Wazówny, okolice Alei Wędkarzy i Alei Jana Mełnickiego, objęty jest różnorodnymi formami ochrony przyrody. Teren ciągnący się pasmami o szerokości 5 m wzdłuż brzegów rzeki Drwęcy uznany jest za Rezerwat Przyrody Rzeka Drwęca, przybrzeżny pas rzeki Drwęcy objęty jest ochroną Natura 2000, a cała przestrzeń znajduje się w granicach Obszaru Chronionego Krajobrazu Doliny Drwęcy.

W ramach rewitalizacji na terenie zielonych płuc Brodnicy, czyli Parku im. Jana Pawła II, Parku Anny Wazówny, okolic Alei Wędkarzy i Alei Jana Mełnickiego mają być wymienione ławki, lampy, instalacje elektryczne, zamontowane mają zostać tablice, gry ławki edukacyjne, luneta obserwacyjna, elementy siłowni zewnętrznej, stojaki na rowery, stoły z ławkami, leżaki parkowe, zamontowany ma zostać nowy sprzęt na placu zabaw dla dzieci, także niepełnosprawnych, a także mają pojawić się stoliki do gry w szachy czy nowe kosze na śmieci. Zamontowanych ma zostać także 150 budek lęgowych dla różnych zwierząt, w tym ptaków, nietoperzy i wiewiórek. Będą także hotele dla owadów, budki dla jeży, karmniki dla ptaków. Aby z kolei zadbać o pszczoły żyjące na terenie miasta, posadzone zostaną takie rośliny jak szałwia czy heliotrop.

W ramach rewitalizacji, która ma kosztować ok. 8 mln zł usuniętych zostanie także 80 drzew. Jak przekazała nam Joanna Kilian, kierownik Biura Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Brodnicy, podane w kosztorysie wartości dotyczą liczby usuwanych pni, nie zaś samych drzew.

- Blisko połowa z usuwanych drzew to drzewa obumarłe lub zamierające, które pomimo pielęgnacji nie wykazują szans na przeżycie. Około 40 drzew objętych planem usunięcia to samosiejki klonu jesionolistnego, zwykle o krzaczastym pokroju. Klon jesionolistny jest gatunkiem obcym o charakterze inwazyjnym, który wypiera wiele rodzimych gatunków roślin drzewiastych i zielnych, stanowiąc poważne zagrożenie dla bioróżnorodności. Klon jesionolistny jest szczególnie niebezpieczny w siedliskach nadrzecznych, gdzie następuje jego dynamiczne rozprzestrzenianie, w rezultacie dochodzi do zmiany struktury przestrzennej fitocenoz i modyfikacji parametrów przepływu wód. Zaleca się stopniowe usuwanie tego gatunku i zastępowanie go nasadzeniami rodzimych drzew

- przekazała nam Joanna Kilian, kierownik Biura Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Brodnicy.

Jak dodała Joanna Kilian, jedenaście drzew zostanie usuniętych, ponieważ wchodzą w kolizję ze starymi, okazałymi drzewami, zaburzając ich pokrój i wpływając negatywnie na stan fitosanitarny cennych okazów, a część drzew to okazy młode, o krzaczastym pokroju i obwodach pni nieprzekraczających 40 cm. Jak podkreśla Joanna Kilian, wycięte zostaną m.in. drzewa obumarłe czy stanowiące konkurencję dla cennych okazów.

Mieszkańcy Brodnicy nie zgłaszają się do Urzędu Miejskiego w Brodnicy z protestami dotyczącymi usuwania drzew

Jak mieszkańcy Brodnicy przyjmują pomysły na rewitalizację zielonych płuc Brodnicy, w tym wycinkę 80 drzew na tym terenie?

- Do Urzędu Miejskiego w Brodnicy nie zwrócono się z protestami w powyższej sprawie. W ciągu ostatnich pięciu lat nie wpłynął ani jeden sprzeciw dotyczący projektu rewitalizacji parku. Ponadto na etapie planowania inwestycji kluczowy był głos mieszkańców Brodnicy. Przed zleceniem prac projektowych konsultowano się z mieszkańcami prosząc o przedstawienie oczekiwań i potrzeb związanych z rewitalizacją parku. Przygotowane trzy koncepcje zagospodarowania zostały udostępnione mieszkańcom na stronach internetowych, w budynku Urzędu Miejskiego, na Dużym Rynku, a także w miejskich parkach. Koncepcje "Rewitalizacji
Zielonych Płuc Miasta Brodnicy" zostały szczegółowo objaśnione przez pracowników urzędu. Zwieńczeniem konsultacji z mieszkańcami było przeprowadzenie ankiet, na podstawie których opracowano ostateczny kierunek rewitalizacji. Koncepcje rewitalizacji parku są dostępne na stronie Urzędu Miejskiego w Brodnicy od 25 maja 2016 r.

- dodała Joanna Kilian, kierownik Biura Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Brodnicy.

Warto podkreślić, że posadzone mają być nowe drzewa - 85 sztuk drzew liściastych, w tym wierzby i jabłonie, 5 tys. 74 sztuk krzewów liściastych, 65 sztuk krzewów iglastych, 15 tys. 268 sztuk bylin, roślin okrywowych i traw ozdobnych, 1 tys. sztuk roślin sezonowych, jak porzeczek, rekultywacji i uzupełnieniu ma zostać poddany trawnik o powierzchni 27 500 m2.

W chwili obecnej prowadzone jest postępowanie mające na celu wyłonienie wykonawcy projektu. Zgodnie z zapisami w dokumentacji przetargowej, rewitalizacja ma zostać zakończona do 30 czerwca 2022 r.

Zobaczcie na zdjęciach:

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie