Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żnin, Kcynia, Osiek nad Notecią i Wągrowiec: Pałucka moda na wystawie. Zbiory z czterech instytucji kultury w Muzeum Regionalnym w Wągrowcu

Arkadiusz Dembiński, (iwo)
Unikatowe stroje regionalne z czterech muzeów od 8 kwietnia 2022 na wystawie w Wągrowcu
Unikatowe stroje regionalne z czterech muzeów od 8 kwietnia 2022 na wystawie w Wągrowcu ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Wągrowcu
Jaka moda panowała niegdyś na Pałukach? Jak ubierali się nasi przodkowie na co dzień, ale i od święta? W niesamowitą podróż w czasie wszystkich mieszkańców regionu zaprasza Muzeum Regionalne w Wągrowcu. Otwarcie wystawy już dziś, w piątek 8 kwietnia br. o godz. 18.

Aktualnie moda uliczna naszego regionu niczym nie różni się od tej z innych miast Polski czy nawet Europy. Niegdyś było inaczej. Każdy region miał własny, często niepowtarzalny styl.

Właśnie w podróż w czasie i przedstawienie mody, jaka panowała na uliczkach dawnych Pałuk, zaprasza wszystkich Muzeum Regionalne w Wągrowcu.

- Poznawanie kultury czasów minionych to nie tylko spoglądanie wstecz. To również refleksje nad teraźniejszością i inspiracja dla przyszłości. Dotyczy to również strojów, "mody", która w przeszłości zmieniała się pod wpływem regionalnych upodobań, a z drugiej strony pod wpływem nowinek z wielkiego świata. W trakcie zwiedzania ekspozycji będzie można m.in. dowiedzieć się, kto i kiedy nosił kryzę, sznurówkę i piekielnicę, czym wyróżnia się haft pałucki, kto zakrywał głowę czepcem, jak z plamami radziły sobie nasze prababki, do czego służył dukacz oraz wiele innych ciekawostek, które mogą okazać się przydatne współcześnie. Na szczególną uwagę zasługują: haftowane halki, szal tiulowy tzw. biegacz, kabacik odświętny oraz elementy stroju ludowego charakterystycznego dla regionu Pałuk m.in. czepce z bandami - wyjaśniają przedstawiciele Muzeum Regionalnego w Wągrowcu.

W salach Opatówki zaprezentowane zostaną zbiory Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią, Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie, Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki im. Klary Prillowej w Kcyni oraz Muzeum Regionalnego w Wągrowcu.

To niebywała, jedyna w swoim rodzaju okazja, aby - odwiedzając Wągrowiec - obejrzeć kolekcję dawnych strojów z czterech placówek.

Przypomnijmy, o czym informowaliśmy w maju 2021 roku, że Muzeum Ziemi Pałuckiej otrzymało dotację z Ministerstwa Kultury na konserwację elementów strojów pałuckich pochodzących z XIX i XX wieku, a będących w zasobach żnińskiej instytucji. Odnowiono wówczas cztery stroje kobiece i tyle samo męskich. Były to chusta aksamitna, kabacik damski, spódnica i półbuty damskie oraz płaszcz, spodnie, kapelusz i długie buty męskie. Wszystko to ma wartość unikatową.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska