94. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Żninie
Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele p.w. św. Floriana. Potem wszyscy przemaszerowali na plac przed szkołą.
W obchodach 94. rocznicy Powstania Wielkopolskiego uczestniczyli m.in. przedstawiciele lokalnych władz, poczty sztandarowe, dyrektorzy lokalnych instytucji, nauczyciele, uczniowie, przedstawiciele poznańskiego Stowarzyszenia "Wiara Lecha", a także wicewojewoda kujawsko-pomorski Zbigniew Ostrowski oraz przedstawiciele wojska: ppłk Dariusz Pluta i pułkownicy Mirosław Lis i Krzysztof Broniewicz. Przybyli też żołnierze z 2 Batalionu Logistycznego im. Ziemi Żnińskiej.
Powstańcy walczyli także na Pałukach
- Obchody 94. rocznicy Powstania Wielkopolskiego, to święto ojców naszej wolności - oświadczył w swoim przemówieniu Zbigniew Jaszczuk, starosta żniński.
- Udział w tej uroczystości to dla nas wielki zaszczyt, ale przede wszystkim znak pamięci żnińskiego społeczeństwa o bohaterach przełomu lat 1918/1919, dowód szacunku i wyraz hołdu dla ich męstwa i ofiarności w walce z zaborcą - usłyszeli zebrani.
Starosta zaznaczył, że powstańcy w pełni zasługują na wdzięczność, a wolność, jaką ofiarowano nam 94 lata temu, jest darem bezcennym. Przypomniał, że powstanie mimo iż wybuchło na ziemi poznańskiej, dotarło także do nas. Do Janowca Wlkp. Żnina, Łabiszyna. - Wielu z nas dzisiaj pamięta nazwiska Władysława Lewandowskiego, Jana Tomaszewskiego, Franciszka Sobczaka. Ci ludzie i ich towarzysze broni to dla nas symbol polskości - dodał starosta.
Na koniec Zbigniew Jaszczuk dodał: - Dzisiaj już nie musimy się bić o wolność. Uczynili to dla nas nasi bohaterscy dziadkowie. Nie była to zbędna ofiara. My wiemy, pamiętamy i pamiętać będziemy komu należą się wdzięczność i szacunek.
Po tych słowach przybyłe delegacje złożyły kwiaty pod znajdującą się przed szkołą tablicą upamiętniającą powstanie.
Dla nas to lekcja historii i patriotyzmu
Dalszą część obchodów przeniesiono do budynku szkoły. Tam zebranych przywitał Jacek Pietraszko, dyrektor placówki.
- Od wielu lat kolejne pokolenia uczniów naszej szkoły składają hołd bohaterom, którzy tak umiłowali Ojczyznę, że za jej wolność gotowi byli oddać swoje życie. Uroczystości związane z rocznicą zwycięskiego powstania są dla naszej społeczności lekcją historii i patriotyzmu - oświadczył.
Piątkowa uroczystość była doskonałą okazją, by wręczyć srebrne medale Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, dla opiekunów miejsc pamięci narodowej. Otrzymali je: Marcin Szary, Danuta Twerd, Mirosław Pilarski i Beata Różańska. Przedstawicielom ZPS nr 1 i Gimnazjum w Janowcu Wielkopolskim wręczono z kolei statuetki gen. Stanisława Taczaka.
Na koniec zaproszeni goście przeczytali najlepsze wiersze, wyłonione w przeprowadzonym w szkole konkursie literackim.
Uroczystość uświetnił zespół uczniów przy akompaniamencie Beaty Różańskiej.
Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!