W piątek, 14 lutego, w Kamieniu Krajeńskim odbyły się obchody 105. rocznicy powrotu miasta do macierzy. Były one wyrazem jedności mieszkańców oraz przypomnieniem o wartościach, które jednoczą kolejne pokolenia. Na mocy postanowień traktatu wersalskiego Kamień Krajeński, tak jak inne tereny Kujaw i Pomorza, po 123 latach zaborów, zostały przyłączone do Polski. Kamień Krajeńskim odzyskał wolność 28 stycznia 1920 roku.
Patriotyczne uroczystości zainaugurował przemarsz mieszkańców, delegacji i pocztów sztandarowych z ośrodka kultury na Plac Odrodzenia. Tam wciągnięto flagę na maszt i odśpiewano hymn państwowy. Władze samorządowe gminy i powiatu sępoleńskiego, delegacje radnych, instytucji, służb mundurowych, szkół i mieszkańców złożyły wiązanki kwiatów pod Kamieniem Pamięci i Wdzięczności.
Podczas uroczystości przypomniano również wyzwolenie Kamienia Krajeńskiego spod okupacji hitlerowskiej. Od tych wydarzeń minęło 80 lat.
Czytaj też:
Burmistrz Kamienia Krajeńskiego wygłosiła okolicznościowe przemówienie.
- Natarcie na Kamień Krajeński rozpoczęło się 10 lutego 1945 roku. W kierunku Kamienia Krajeńskiego od Sępólna nacierała 70. Armia Generała Pułkownika Popowa. Rosjanie ruszyli z wielkim impetem. Wieczorem, 11 lutego, wojska radzieckie zostały ostrzelane i chwilowo zatrzymane przed miastem. W dniu kolejnym Rosjanie ponowili atak i zmusili 30. Pułk Niemiecki do wycofania się w kierunku Gronowa. Niemcy byli w pełni świadomi krytycznej sytuacji i nalegali na obronę miasta za wszelką cenę. 13 lutego Rosjanie nadal ostrzeliwali miasto. Uszkodzono kilka domów, rozpoczęto także atak od strony północnej, tj. jeziora Mochel Rozmieszczone tam dwie kompanie niemieckie nie stawiały oporu i wycofały się do lasu na północ do Orzełka. Krytyczna sytuacja dla Niemców spowodowała słanie komunikatów drogą radiową o niemożności obrony Kamienia Krajeńskiego. O godzinie 18.00 nasze miasto było wolne - przypomniała wydarzenia sprzed 80 lat Natalia Marciniak.
- Obchodzona rocznica wyzwolenia Kamienia Krajeńskiego właśnie 14 lutego wynika z tego, iż ten dzień był pierwszym w pełni wolnym dniem od wojska niemieckiego. Szanowni Państwo, dzisiaj spotykamy się w tym szczególnym miejscu i czasie, aby upamiętnić wydarzenia, która na zawsze wpisały się w historię naszego miasta i naszej ojczyzny. Z wdzięcznością i refleksją pochylamy się nad rocznicą wyzwolenia Kamienia Krajeńskiego spod okupacji niemieckiej. Dziś po wielu latach mamy obowiązek nie tylko pamiętać o przeszłości, ale również dbać o przyszłość naszego miasta i naszej ojczyzny. Wolność, którą odzyskaliśmy, nie jest dana nam raz na zawsze: wymaga troski, mądrości i wysiłku. Musimy dążyć do tego, aby kolejne pokolenia mogły żyć w bezpiecznej i demokratycznej Polsce, w której szanuje się historię bohaterów i wartości, które wtedy reprezentowali. Cześć i chwała bohaterom. Niech żyje wolna Polska! - podkreśliła burmistrz.
Uczestnicy obchodów na koniec wysłuchali okolicznościowego wokalnego programu artystycznego przygotowanego przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Kamieniu w wykonaniu Agaty Dudek i Weroniki Sajnaj.
Wartę honorową przy pomniku zaciągnęli harcerze z 3. Kamieńskiej Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej "Sokoły".
