We wtorek w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu odbędzie się kolejny wykład z cyklu "A jednak się kręci - astronomia 400 lat po Galileuszu", organizowany przez astronomów z UMK z okazji Międzynarodowego Roku Astronomii.
Wykład "Kiedy galaktyce przysługuje miano aktywnej?" wygłosi dr hab. Andrzej Marecki. Wprowadzi on słuchaczy w tajemnice niezwykłych obiektów - galaktyk.
Astronom opowie, jak wygląda i jak działa galaktyka aktywna.
Centrum Promocji UMK tak zachęca do udziału: - Galaktyki to podstawowe skupiska widzialnej materii we Wszechświecie. Cechuje je wielka różnorodność morfologiczna: mogą one być spiralne jak nasza Droga Mleczna, eliptyczne, soczewkowate, czy nieregularne. Ale najbardziej frapującym wyróżnikiem niektórych galaktyk jest to, że ich jądra emitują ogromne ilości promieniowania, tak wielkie, iż owo jądro świeci jaśniej niż... cała reszta galaktyki, czyli setki miliardów gwiazd. Tego rodzaju galaktyki nazywa się aktywnymi. Pierwszą taką galaktykę odkryto w roku 1909. Po 100 latach badań galaktyk aktywnych, wiedza astronomów o nich jest obszerna, a co najważniejsze coraz lepiej rozumiane są mechanizmy owej aktywności.
Początek wykładu o godz. 18.00 w sali kinowej.