Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz jak będą wyglądać przyszkolne Astro-bazy - będa miały 10 metrów średnicy i 8 metrów wysokości

(PAM)
Znamy już ostateczny projekt tego przedsięwzięcia. Budynek na planie koła, trzy kondygnacje, czterometrowa w pełni zautomatyzowana kopuła oraz taras obserwacyjny tak według najnowszego projektu będą wyglądały przyszkolne obserwatoria.

Takie obiekty powstaną w 13 miejscowościach naszego regionu. Program budowy obserwatoriów, to autorski pomysł samorządu województwa, który zrealizujemy przy pomocy wsparcia z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Budowa specjalnego budynku oraz zakup wyposażenia to koszt około 200 tysięcy złotych, z czego 65 procent zostanie sfinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Gminy i powiaty, które wybudują na swoim terenie takie obiekty, podpisały już umowy dotyczące realizacji projektów i rozpoczęły przygotowania do budowy. W najbliższy weekend (18-19 września) przedstawiciele samorządów oraz koordynatorzy projektu spotkają się w Górznie by omówić m.in. prace związane z przygotowaniem niezbędnej dokumentacji.
Trwają też szkolenia dla nauczycieli, którzy będą opiekować się "Astro-bazami" i prowadzić zajęcia z uczniami. Uczestnicy tych spotkań uczą się obsługi sprzętu, w który wyposażone będą obserwatoria oraz poszerzają wiedzę na temat budowy wszechświata.
Projekt budowlany obserwatorium wykonał Zakład Usług Projektowych "Projal" z Inowrocławia. We wszystkich 13 miejscowościach powstanie identyczne obserwatorium zgodne z tym projektem. Samorząd województwa przeznaczył 15 tysięcy złotych na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej.
Budynek będzie miał kształt typowego obserwatorium astronomicznego - powstanie na planie koła o średnicy około dziesięciu metrów. W obserwatorium o wysokości około ośmiu metrów znajdą się trzy funkcjonalne kondygnacje: sterownia ze stanowiskami komputerowymi, toaleta i magazynki na sprzęt, platforma teleskopu z kopułą oraz taras obserwacyjny.
Kopuła obserwatorium o średnicy czterech metrów będzie w pełni zautomatyzowana co oznacza możliwość podążania za teleskopem oraz jej zdalne zamykanie i otwieranie. Pod kopułą będzie mogło przebywać jednocześnie 10-12 osób. Obserwacje przy użyciu mniejszych od teleskopu głównego instrumentów, będą mogły być też prowadzone na tarasie budynku.
Każde obserwatorium zostanie wyposażone między innymi w: dwa teleskopy, okulary, soczewki i filtry, cyfrowe kamery i aparat fotograficzny, sprzęt komputerowy, pomoce dydaktyczne.

Gdzie powstaną?

"Astro-bazy" powstaną w miejscowościach.
Brodnica, I Liceum Ogólnokształcące, ul. Lidzbarska,
Dobrzyń n. Wisłą, Szkoła Podstawowa i Publiczne Gimnazjum, ul. Licealna 1,
Gniewkowo, Gimnazjum Nr 1, ul. Dworcowa,
Golub-Dobrzyń, Zespół Szkół Nr 1, ul. PTTK,
Jabłonowo Pomorskie, Zespół Szkół, ul. Nowy Rynek,
Kruszwica, Gimnazjum Nr 1, ul. Kujawska,
Radziejów, Zespół Szkół i Placówek, ul. Szkolna,
Rypin, Zespół Szkół Miejskich, ul. Sportowa,
Świecie, Zespół Szkół Ogólnokształcących, ul. Gimnazjalna,
Unisław, Zespół Szkół, ul. Lipowa,
Zławieś Wielka, Zespół Szkół, ul. Szkolna,
Żnin, I Liceum Ogólnokształcące, ul. Sienkiewicza.
Inowrocław, I Liceum Ogólnokształcące, ul 3 Maja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska