Przy kawie i poprzez sztukę, przy grach planszowych, muzyce, kuchni mają się tu spotykać mieszkańcy i mieszkanki Bydgoszczy, wśród których są także nowe osoby, które dotknął los uchodźcy lub migranta. Rozmowom (które służyć mogą wymianie doświadczeń, ale też szlifowaniu języków obcych), nawiązywaniu współpracy oraz integracji sprzyjać ma właśnie Nowe Miejsce - bo tak właśnie nazwano nowo otwartą przestrzeń na parterze w Spichrzu Zbożowym Młynów Rothera (wejście z tarasu od strony Wyspy Młyńskiej).
Zobacz wideo: Leonard Pietraszak patronem bydgoskiego Teatru Kameralnego?

Miejsce jest dość kameralne, dlatego w piątkowy wieczór (10 lutego) zespół Młynów Rothera na czele z dyrektorem Sławomirem Czarneckim zaprezentował je pierwszym zaproszonym gościom, wśród których była m.in. wiceprezydent Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz. Jak zapowiedziano, w Nowym Miejscu już wkrótce zostanie otwarta kawiarnia, ale już teraz w przestrzeni dostępne są: sala warsztatowo-szkoleniowa, kącik dziecięcy, a także część kawiarniana i pracownia kulinarna. Całość zespół Młynów Rothera urządził we współpracy z zespołem IKEA Bydgoszcz, który pomógł tak zaprojektować i wyposażyć wnętrza, aby przestrzeń sprzyjała nawiązywaniu nowych międzyludzkich relacji.
Atrakcje w weekend otwarcia Nowego Miejsca w Młynach Rothera
Młyny Rothera będą regularnie zapraszać do Nowego Miejsca m.in. na warsztaty, dyskusje czy wystawy. Tymczasem już teraz zapraszają wszystkich na weekend otwarcia Nowego Miejsca, podczas którego w sobotę i niedzielę (11 i 12 lutego) towarzyszą bezpłatne wydarzenia. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, na warsztaty obowiązują zapisy mailowe:
- Mapa Szczęśliwych Podróży Misia Paddingtona – warsztaty dla dzieci w wieku 4-10 lat w sobotę i niedzielę o godz. 10 (zapisy online TUTAJ - na oba terminy miejsca na razie są już zapełnione, szansa na zwolnienie miejsca w przypadku rezygnacji jednego z wcześniej zapisanych).
- Wspólne gotowanie kompotu z owocowego suszu, czyli łemkowskiej Juhy, przyrządzonej wg dawny receptur. I tu uwaga, prośba do Państwa - przynieście swoje rodzinne receptury, które zostaną zebrane, by stworzyć bydgoską książkę kucharską, pełną wspomnień i poczucia tożsamości! Spotkanie w sobotę i niedzielę w godz. 12-14 (zapisy online poprzez: mlynyrothera.pl TUTAJ).
- Dla dorosłych w sobotę o godz. 14.30 (zapisy TUTAJ) będzie też pokaz tłoczenia olejów na zimno (z degustacją „na świeżo” aromatycznego oleju z upraw w Rychnowie Wielkim, niedaleko Bydgoszczy) i na wykład z ciekawostkami na temat „wędrujących” ziaren oleistych. Całość poprowadzi rolnik i lokalny producent - Michał Musiał.
- W sobotę o 16.30 pokaz filmu „Prawo do życia” w reż. Jewgieni Wiskow, nad realizacją którego pracowali bydgoszczanie. Bohaterami filmu są nasi sąsiedzi, którzy po 24 lutego 2022 roku znaleźli się w regionie, większość z nich mieszka dzisiaj w Bydgoszczy. W filmowym reportażu opowiadają jak wojna zmieniła ich życie i jak widzą swoją przyszłość, wstęp wolny.
- W sobotę o 17.30 także okazja, by poćwiczyć konwersacje w językach obcych, poznając nowych ludzi w ramach spotkania z cyklu „Młyński rozmownik", wstęp wolny.
- Dźwięki Nowego Miejsca zaimprowizowane zostaną podczas kameralnego koncertu w sobotę o 19.30 - gościem będzie Andrew Evdokimov - kompozytor muzyki do kilkudziesięciu spektakli teatralnych, obecnie student kompozycji teatralnej i filmowej na Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy.
- W niedzielę o 14.30 warsztaty „Rzecz o uważności” o tematyce antydyskryminacyjnej poprowadzi Judyta Rozmus z Zespołu IKEA, wstęp wolny.
- W niedzielę o 16.00 także premiera oddolnej publikacji (każdy otrzyma bezpłatny egzemplarz), stworzonej przez osoby przebywające w ośrodku dla cudzoziemców w Grupie koło Grudziądza. Wstęp wolny.
Polecamy także
W Nowym Miejscu mogą spotykać się nie tylko mieszkańcy, ale także wychodzić z inicjatywami osoby, kolektywy i organizacje, które działają na rzecz szeroko pojętej tolerancji, równouprawnienia i praw mniejszości. Młyny Rothera są bowiem otwarte na współpracę, zwłaszcza że już od jakiegoś prowadzone są wspólne działania m.in. ze Stowarzyszeniem Wspierającym Rodziców oraz Opiekunów Dzieci z Niepełnosprawnościami MY TEŻ; Stowarzyszeniem ROZKWIT, działającym wśród lokalnej społeczności białoruskiej; Fundacją Emic, pracującą na rzecz cudzoziemców i cudzoziemek, uchodźców i uchodźczyń, migrantów i migrantek w Polsce oraz Słowiańską Pracownią Kultury i Dialogu Slavos, mającą na celu budowanie dobrosąsiedzkich relacji i wzmacnianie więzi z przedstawicielami narodów słowiańskich.