"Kolekcja 2" będzie prezentować wycinek zbiorów własnych CSW, które galeria od dwóch lat systematycznie rozbudowuje. Z kolekcji liczącej ok 400 prac tym razem będziemy mogli obejrzeć dzieła 35 artystów. Wśród nich znajdziemy zarówno nazwiska klasyków polskiej sztuki współczesnej, jak i młodych interesujących twórców. Nie zabraknie również reprezentantów lokalnego środowiska artystycznego
Trzy podstawowe wątki
Wybór dzieł, które złożą się na "Kolekcję 2" nie był przypadkowy. - Ekspozycja stanowi podsumowanie dwuletniego etapu budowy naszych zbiorów - mówi Piotr Lisowski, kurator wystawy. - Pokazuje wątki, które są ważne dla nas przy tworzeniu całej kolekcji. Choć często przenikają się i uzupełniają, podzieliliśmy je na trzy podstawowe tropy: glokalność, kontekst społeczno-polityczny oraz edukacja. Na wystawie są one bardzo czytelne.
Budowanie własnej kolekcji jest jednym z najważniejszych elementów misji CSW. - To proces świadomy i odpowiedzialny, który trwa bardzo długo - mówi Katarzyna Drewnowska-Toczko, rzecznik prasowy CSW. - Ale zbiory, które uda nam się zgromadzić, będą w przyszłości naszą wizytówką. Kolejne prezentacje kolekcji na pewno będą się u nas pojawiać w miarę jej powstawania.
Nie można przegapić
Podczas najbliższej zobaczymy zarówno grafikę i malarstwo, jak i instalacje, fotografię czy wideo. - Wystawa zawiera właściwie wszystkie możliwe media z wyjątkiem rzeźby - mówi Piotr Lisowski. - Znajdą się na niej rzeczy, które po prostu trzeba zobaczyć.
Wśród tych, których nie można przegapić, warto wymienić choćby prace Leona Tarasewicza, jednego z największych współczesnych malarzy polskich, Izabelli Gustowskiej czy Józefa Robakowskiego, którzy nie ograniczają się tylko do jednej formy artystycznej wypowiedzi. Lokalne środowisko reprezentuje w "Kolekcji 2" m.in. Grupa Działania (Bogdan Chmielewski, Witold Chmielewski, Andrzej Maziec, Stanisław Wasilewski, Wiesław Smużny).
Wernisaż wystawy odbędzie się dziś o godz. 19 w CSW (ul. Wały gen. Sikorskiego 13).
Instalacja i fotografia
"Kolekcja 2" rozpoczyna serię nowych powakacyjnych propozycji CSW.
23 października otwarte zostaną dwie kolejne, bardzo dobrze zapowiadające się wystawy. Pierwsza z nich to "Fabryka" Mariusza Warasa i Krzysztofa Topolskiego. - Będzie to projekt unikatowy w skali Europy - zapowiada Katarzyna Drewnowska-Toczko. - "Fabryka" to bardzo spektakularna instalacja, która z pewnością będzie działać na widzów swoim ogromem i kształtem.
Zupełnie inny charakter będzie miała druga ekspozycja, która zostanie otwarta tego samego dnia "A-Z. Gabloty Edukacyjne".Będzie to wystawa fotografii Andrzeja Tobisa, dla którego inspiracją okazał się wydany w 1954 roku "Słownik ilustrowany języka niemieckiego i polskiego". Dziwaczność i absurdalność części zawartych tam haseł skłoniła Tobisa do poszukiwania ich odpowiedników w rzeczywistości. Do tej pory artyście udało się zilustrować fotografią ok. 400 haseł, ale poszukiwania kolejnych obiektów wciąż trwa. Wystawa w Toruniu będzie najobszerniejszą prezentacja prac powstałych w ramach "A-Z. Gabloty Edukacyjne". Będziemy mogli oglądać ją aż do 3 stycznia.