https://pomorska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Skradziona cenna moneta wraca do muzeum w Toruniu! Była w Australii. To Holey Dollar z 1813 roku. A co dalej oskarżonym kustoszem?

Małgorzata Oberlan
Holey Dollar z 1813 roku skradziony Muzeum Okręgowemu w Toruniu zawędrował aż do Australii. W lutym br. uroczyste przekazanie odzyskanej monety odbyło się w Ambasadzie RP w Canberze. Wzięli w nim udział Marta Cienkowska, podsekretarz stanu w resorcie kultury oraz Tony Burke, minister sztuki Australii. Numizmat wróci do muzeum.
Holey Dollar z 1813 roku skradziony Muzeum Okręgowemu w Toruniu zawędrował aż do Australii. W lutym br. uroczyste przekazanie odzyskanej monety odbyło się w Ambasadzie RP w Canberze. Wzięli w nim udział Marta Cienkowska, podsekretarz stanu w resorcie kultury oraz Tony Burke, minister sztuki Australii. Numizmat wróci do muzeum. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (wszystkie fot.)
Muzeum Okręgowe w Toruniu przez lata okradzione zostało z blisko 360 zabytkowych monet. Jeden z numizmatów udało się namierzyć w Australii. Holey Dollar z 1813 roku został odzyskany i wraca do Torunia. Proces oskarżonego o kradzież monet kustosza muzeum i pomagającego mu numizmatyka jeszcze trwa.

Miejskie muzeum w Toruniu przez 9 lat okradane było z cennych, zabytkowych monet przez swojego pracownika - kustosza Adama M. - ustaliła prokuratura. Z placówki zginęło około 360 monet. Kustosz oskarżony został o przywłaszczenie sobie 194.

Monety od pracownika muzeum odkupywać miał znany toruński numizmatyka Andrzej R., a następnie sprzedawać na polskich i zagranicznych aukcjach. On również zasiada na ławie oskarżonych w Sądzie Okręgowym w Toruniu. - Proces w tej sprawie jeszcze trwa, kolejne terminy rozpraw wyznaczono na kwiecień i maj - przekazuje "Nowościom" Jarosław Szymczak, asystent rzecznika sądu.

Tymczasem pojawiła się dobra informacja: jedną z cennych monet muzeum odzyska. To Holey Dollar z 1813 roku, który trafił... aż do Australii! Powróci do toruńskich zbiorów muzealnych, gdzie ponownie będzie dostępny dla publiczności.

Holey Dollar z 1813 roku wraca z Australii do Torunia

Poszukiwanie i odzyskiwanie utraconych dóbr kultury to trudny proces. W przypadku zbiorów numizmatycznych jest identycznie. Tym większym sukcesem jest finał tej historii.

W przypadku monety Holey Dollar ogromne znaczenie miała współpraca polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z australijskim Działem Kolekcji i Dziedzictwa Kulturowego w Departamencie Infrastruktury, Transportu, Rozwoju Regionalnego, Komunikacji i Sztuki. Decyzję o zwrocie monety do polskich zbiorów podjął Tony Burke, minister sztuki Australii.

-Ważną rolę odegrały także policja, prokuratura oraz eksperci z zakresu numizmatyki i historii sztuki. To dzięki ich współpracy udało się namierzyć obiekt w Australii - podkreśla resort kultury, który o wszystkim poinformował w lutym w oficjalnym komunikacie.

Oto historia monety Holey Dollar. Skąd wzięła się w zbiorach w Toruniu?

Moneta Holey Dollar powstała w 1813 r. w Australii. Została wybita na srebrnym dolarze hiszpańskim Karola III i wycięta z meksykańskiej monety z 1777 r. Jest najstarszym środkiem płatniczym wytworzonym w Australii, która wówczas była angielską kolonią. Stanowi zatem symbol australijskiej numizmatyki.

Idealny stan zachowania monety wskazuje na to, że nigdy nie znajdowała się w regularnym obrocie płatniczym. Mogła być elementem podarunku przekazywanego pomiędzy ważnymi osobistościami we wczesnej Australii. Nie wiadomo jednak w jaki sposób opuściła ten kontynent.

W 1914 roku w Amsterdamie monetę zakupił polski kolekcjoner Walery Amrogowicz. Wzbogaciła ona jego kolekcję, która obejmowała około 2 tys. numizmatów, ponad 200 miedziorytów, jak również zbiór akwarel i znaczków pocztowych. Tuż przed swoją śmiercią w 1931 roku Amrogowicz przekazał swoje zbiory Towarzystwu Naukowemu w Toruniu. Następnie trafiły one do Muzeum Okręgowego.

Moneta Holey Dollar w toruńskich kolekcjach przetrwała dwie wojny światowe i upadek komunizmu. Między 2008 a 2017 rokiem została skradziona wraz z kilkuset innymi numizmatami i znalazła się na międzynarodowym rynku aukcyjnym. W 2022 roku dzięki informacjom od policji, prokuratury oraz pracowników Muzeum Okręgowego w Toruniu pracownicy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odnaleźli ją w Australii.

- Holey Dollar jest kolejną monetą, skradzioną ze zbiorów toruńskich i odzyskaną dzięki współpracy MKiDN i organów ścigania. W listopadzie 2023 roku do Muzeum Okręgowego w Toruniu powróciło 8 zabytkowych monet z XVI–XIX w. z około 400 numizmatów skradzionych w latach 2008–2017 - informuje ministerstwo.

Kustosz i numizmatyk oskarżeni. A były dyrektor muzeum?

Jak piszemy na wstępie, sprawa okradania z moment toruńskiego muzeum nie została jeszcze osądzona. Proces emerytowanego kustosza Adama M. i numizmatyka Andrzeja R. ruszył przed Sądem Okręgowym w Toruniu 21 czerwca 2023 roku.

Były pracownik Muzeum Okręgowego w Toruniu odpowiada za kradzież 194 zabytkowych monet (XVI-XIX w.) o łącznej wartości 1,46 mln zł. Wynosił je z miejskiej placówki przez 9 lat - dowodzi prokuratura (lata 2008-2017). Numizmatyk odkupywać je miał i sprzedawać potem z zyskiem, mając świadomość, że pochodzą z kradzieży - ustalili śledczy.

Przypomnijmy, że dyrektorem muzeum był w krytycznym czasie Marek Rubnikowicz. On też miesiącami zwlekał ze zgłoszeniem tego śledczym czy władzom miasta - ustalili śledczy.

Oba te wątki interesowały Prokuraturę Okręgową w Toruniu. Jeden mógłby zaowocować zarzutami o niezgłoszeniu podejrzenia przestępstwa, drugi - zarzutem o brak nadzoru. Nic takiego się jednak nie wydarzyło. Śledztwa w tym kierunku nawet nie zgłębiano. Dlaczego? Jak tłumaczyła prokuratura, dyrektor miejskiego muzeum nie ma statusu funkcjonariusza publicznego. To sprawia, że ewentualne stawianie zarzutów nie byłoby możliwe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pozostałe

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska