Już w 2004 roku, inspirując się bogatą historią i podążając drogą lokalnej tradycji podjęto w Nieszawie pierwsze kroki ku stworzeniu projektów sztandaru, flagi, chorągwi i pieczęci.
W 2011 roku zostały opracowane stosowne projekty, ale okazało się, że zastrzeżenia do nich miała Komisja Heraldyczna.
- Było sporo uwag do tych projektów, zwłaszcza do herbu. Dokonywano więc poprawek, a to trochę trwało - wspomina Ryszard Lewandowski, ówczesny radny miejski i kierownik Muzeum Stanisława Noakowskiego w Nieszawie. - Obecny herb jest już zgodny z wymogami heraldyki. Nawiązuje do dawnego herbu Nieszawy - dodaje.
Życzenia Noworoczne - śmieszne i krótkie życzenia na Nowy Rok 2018
Na niedawnej sesji w br rada miejska, po zaakceptowaniu projektów przez Komisję Heraldyczną, przyjęła jednogłośnie uchwałę w sprawie miejskich symboli.
Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały, "herb jest znakiem graficznym określającym tożsamość lokalnej społeczności. Jako najważniejszy znak rozpoznawczo-własnościowy, wykorzystywany będzie m.in.podczas oficjalnych spotkań czy jako znak oficjalnej korespondencji".
Wizerunek i barwy herbu są podstawą do opracowania do opracowania innych symboli samorządu gminy, czyli pieczęci, flagi, sztandaru i chorągwi.Jak zatem wygląda nieszawski herb? To srebrny orzeł o złotych szponach, języku i dziobie trzymający w szponach srebrną rybę, a wszystko to na czerwonym tle.
Z kolei płaty sztandaru otoczone złotą frędzlą utrzymane są w barwach błękitnej i niebieskiej. Z jednej strony sztandaru widnieje herb z ornamentem liści laurowych i napisem Miasto Nieszawa, z drugiej strony jest falisty pas symbolizujący rzekę i łaciński napis mówiący o wierności Wiśle. Drzewce sztandaru wieńczy głowica z białego metalu przedstawiająca ukoronowanego orła z rybą w szponach.
Jak wyglądają wszystkie symbole Nieszawy zobaczcie sami.
Sylwester – zadbajmy o bezpieczeństwo własne i innych.