W żadnym z krajów okupowanej Europy nie pojawiła się podobna armia. Działała na zajętych przez Niemców i Sowietów ziemiach polskich już od jesieni 1939 r. Latem 1942 r. liczyła 140 tys. zaprzysiężonych i dobrze zorganizowanych żołnierzy. To oni w lipcu 1944 r. wyzwolili Wilno, a w sierpniu 1944 r. stanęli do heroicznej walki na ulicach Warszawy. Setki zginęły z rąk okupantów, a po 1945 r. w więzieniach UB.
Z roku na rok maleją szeregi byłych żołnierzy AK. -_ Światowy Związek Żołnierzy AK w Bydgoszczy liczy obecnie ok. 350 członków. Nie mamy żadnych żądań, prócz jednego - chcemy, aby rząd nie odbierał kombatantom to, co daje im ustawa i konstytucja - _mówi Alojzy Gładykowski, szef ŚZŻAK.
Z okazji rocznicy planowane jest spotkanie z młodzieżą z I LO. Już na początku stycznia, podczas otwarcia wystawy w Muzeum POW "Za świętą sprawę - żołnierze "Łupaszki", pod tablicą poświęconą akowcom złożone zostały kwiaty.
Żołnierze podziemia
(has)
Sześćdziesiąt lat temu, rozkazem premiera rządu polskiego, gen. Władysława Sikorskiego, Związek Walki Zbrojnej przemianowany został na Armię Krajową.