Zorza polarna w Polsce - kiedy?
To wspaniała wiadomość dla wszystkich miłośników zjawisk astronomicznych: zorza polarna będzie widoczna na terenie Polski. Kiedy? Jeszcze w lutym! Jak prognozują naukowcy, zorza polarna w Polsce wystąpi w nocy z 27 na 28 lutego 2019 roku.

- Obecne prognozy NOAA wskazują moment uderzenia strumienia wiatru słonecznego na noc z środy na czwartek (27/28 lutego) pomiędzy 22:00 a 1:00 czasu obowiązującego w Polsce. Prognozy wskazują, że współczynnik Kp w tym czasie może osiągnąć wartość 5 - poinformował na swoim Facebooku "Z głową w gwiazdach" Karol Wójcicki, znany w Polsce popularyzator nauki.
Przepiękna zorza polarna w obiektywie naszych Czytelników [z...
Oznacza to, że w nocy z 27 na 28 lutego między godz. 22 a 1 w nocy warto spojrzeć w niebo - być może uda się zaobserwować to rzadkie w naszej szerokości geograficznej, a jakże spektakularne zjawisko zorzy polarnej.
Zorza polarna w Polsce - jak oglądać?
Jak oglądać zorzę polarną w Polsce? Gdzie będzie widoczna?
Niestety, zorza polarna będzie najprawdopodobniej widoczna tylko dla mieszkańców północnej i centralnej Polski.
Nieziemskie zdjęcia burzy, tornad i cyklonów. Najbardziej fo...
Kto chce zobaczyć zorzę nad Polską, musi być w nocy w pełnej gotowości, bowiem zjawisko może być widoczne jedynie przez kilka-kilkanaście minut. Jak oglądać zorzę? Najlepiej wybrać się w takie miejsce, gdzie nie docierają miejskie światła. Gdy niebo będzie ciemne, zorza będzie najlepiej widoczna. Wtedy wystarczy już tylko patrzeć w górę i czekać. Można mieć przygotowany aparat i uwiecznić zorzę na zdjęciu.
Zorza polarna - co to jest, jest wygląda?
Zorza polarna to zjawisko, które powstaje w związku z burzami magnetycznymi (słonecznymi). Cząstki elementarne, które są wyrzucane podczas burzy, pędzą w kierunku Ziemi z prędkością 460 km/s i zderzają się z górną warstwą atmosfery. W wyniku uwolnienia energii, które wówczas następuje, powstaje zjawisko nazywane właśnie zorzą polarną.
Zobacz także wideo: Zapierająca dech w piersiach zorza na tasmańskim niebie [wideo]
Jak wygląda zorza polarna?
To niezwykle piękne zjawisko. Niebo mieni się wówczas wieloma kolorami: wypełniają je wielokolorowe fale i smugi. Odcienie zorzy nie są przypadkowe i zależą od gazu, z jakim zderzają się cząstki wiatru słonecznego. Najczęściej widzimy zorzę polarną jako zielone światło zalewające niebo.
Zobacz także wideo: Zorza polarna nad Antarktydą. Wyjątkowe nagranie australijskich badaczy
źródło: STORYFUL/x-news