- To szczególne zawody, wszyscy są zwycięzcami, bo pokonują własne słabości - mówi Katarzyna Petr, główny organizator imprezy. - Nikt nie bije rekordów, nie zdobywa punktów. Jednak dla każdego z zawodników wykonanie danej aktywności jest wielkim wyczynem godnym medalu.
Nie zabrakło zawodników i opiekunów z Mgoszcza i Świecia, Marioli Kasprzyckiej - prezesa zarządu Towarzystwa Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom z Torunia, Katarzyny Lubańskiej ze Stowarzyszenia "Ludzie-Ludziom" i Joanny Sobków, która z młodzieżą Gimnazjum nr 1 zebrała maskotki oraz dogoterapeutów.
Impreza była możliwa dzięki hojności mieszkańców Chełmna, którzy okazali wielkie serca podczas wrześniowego Festiwalu Żywych Posągów.
- Zebraliśmy 826 złotych, które przeznaczyliśmy na zakup medali i mikołajkowych paczek dla zawodników, paczki dofinansował też zarząd Stowarzyszenia "Ludzie -Ludziom".
Flagę Olimpiad Specjalnych wciągnął zawodnik sekcji Kaczory Dariusz Rzepkowski, a przysięgę złożył Mateusz Oleś.
Ważną rolę na imprezach OS odgrywają wolontariusze. Młodzież z chełmińskich szkół z odpowiedzialnością wspiera poczynania zawodników z niepełnosprawnością. Obecna tu młodzież realizowała program Młodzieżowi Liderzy Profilaktyki Uzależnień i Promocji Zdrowia. Wręczono im nagrody i certyfikaty.
Każdy zawodnik wykonywał zadania spośród 25 aktywności Dnia Treningowego, które dostosowane były do indywidualnych możliwości uczestników. Przez dwie godziny trwała mikołajkowa zabawa w poszczególnych krainach. Ogromną popularnością cieszyła się kraina puszystości, gdzie poza bezpośrednim kontaktem z pieskami, zawodnicy tworzyli ogromny portret puszystego psa z waty.
Medale wręczali m.in.: dyrektor SOS-W Dariusz Kosecki, prezes Stowarzyszenia Dogoterapii "Pieś", burmistrz Mariusz Kędzierski i Dariusz Jach - radny powiatowy.
Monika Smól