MKTG SR - pasek na kartach artykułów

ZUS już wysyła PIT-y. Kto je dostanie?

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
W naszym regionie zostanie wysłanych 418 554 deklaracji podatkowych PIT za 2016 rok - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
W naszym regionie zostanie wysłanych 418 554 deklaracji podatkowych PIT za 2016 rok - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego. Fot. Jarosław Pruss/Gazeta Pomorska
Formularz PIT trafi do wszystkich osób, które w 2016 roku choć przez jeden dzień pobierały świadczenie z ZUS.

- Wysyłka PIT-ów zakończy się w ostatnich dniach lutego. W naszym regionie zostanie wysłanych 418 554 deklaracji podatkowych PIT za 2016 rok - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Wśród wysłanych przez ZUS dokumentów PIT znajdą się następujące formularze:

PIT-40A - roczne wyliczenie podatku dla osób, które przynajmniej w grudniu 2016 roku pobierały emeryturę, rentę, świadczenie przedemerytalne, zasiłek przedemerytalny, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne lub rentę socjalną i świadczenie to nadal pobierają.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

Ważne: Świadczeniobiorcy, którzy mogą skorzystać z przysługujących im odliczeń od dochodu lub od podatku, mogą tego dokonać w zeznaniu podatkowym PIT-37 lub PIT-36 składanym do urzędu skarbowego do 30 kwietnia 2017 roku. Wszyscy, którzy chcą przekazać 1 proc. podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego, mają taką możliwość w składanym do urzędu skarbowego rocznym zeznaniu PIT.

PIT-11A - informacja o dochodach wystawiana dla osób, które nie pobierały wyżej wymienionych świadczeń do końca roku podatkowego lub nie są świadczeniobiorcami w momencie rozliczenia.

Formularz ten otrzymają również osoby, które w 2016 roku:

  • złożyły w ZUS oświadczenie o zamiarze wspólnego opodatkowania swoich dochodów z małżonkiem, dziećmi itp., a przed końcem roku podatkowego nie złożyły oświadczenia o rezygnacji z tego zamiaru,
  • złożyły wniosek o obliczanie i pobieranie zaliczki na podatek wg. wyższej skali podatkowej lub bez pomniejszania o miesięczną kwotę zmniejszenia tj. o kwotę 46,33 zł,
  • pobierały zasiłki przysługujące z ubezpieczeń społecznych w razie choroby i macierzyństwa,
  • którym nie pobierano zaliczek na podatek dochodowy stosownie do postanowień umów międzynarodowych o unikaniu podwójnego opodatkowania.

PIT-11 - informacja o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy dla osób uprawnionych, które otrzymały świadczenie należne po osobie zmarłej.

PIT-8C - informacja o przychodach z tytułu alimentów potrąconych ze świadczenia wypłacanego przez ZUS dla osób alimentowanych na podstawie wyroku sądu lub ugody w kwocie przekazanej nadwyżki powyżej 700 zł miesięcznie, o ile zasądzona/ustalona kwota alimentów przewyższa 700 zł. Powyższej informacji nie otrzymają dzieci, które nie ukończyły 25. roku życia oraz dzieci bez względu na wiek, które otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną, ponieważ alimenty wypłacone na rzecz ww. dzieci są wolne od podatku dochodowego.

- Na przełomie lutego i marca wszyscy adresaci powinni już mieć formularz podatkowy z ZUS. W przypadku nieotrzymania deklaracji do 3 marca 2017 roku lub wątpliwości do otrzymanego formularza PIT, prosimy o kontakt z placówką ZUS, która wypłacała w 2016 roku świadczenie - podsumowuje Krystyna Michałek.

Pogoda na dzień (27.01.2017) | KUJAWSKO-POMORSKIE
Źródło: TVN Meteo Active/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska