ZUS już wysyła PIT-y. Kto je dostanie?

Małgorzata Wąsacz
Małgorzata Wąsacz
W naszym regionie zostanie wysłanych 418 554 deklaracji podatkowych PIT za 2016 rok - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
W naszym regionie zostanie wysłanych 418 554 deklaracji podatkowych PIT za 2016 rok - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego. Fot. Jarosław Pruss/Gazeta Pomorska
Formularz PIT trafi do wszystkich osób, które w 2016 roku choć przez jeden dzień pobierały świadczenie z ZUS.

- Wysyłka PIT-ów zakończy się w ostatnich dniach lutego. W naszym regionie zostanie wysłanych 418 554 deklaracji podatkowych PIT za 2016 rok - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Wśród wysłanych przez ZUS dokumentów PIT znajdą się następujące formularze:

PIT-40A - roczne wyliczenie podatku dla osób, które przynajmniej w grudniu 2016 roku pobierały emeryturę, rentę, świadczenie przedemerytalne, zasiłek przedemerytalny, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne lub rentę socjalną i świadczenie to nadal pobierają.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

Ważne: Świadczeniobiorcy, którzy mogą skorzystać z przysługujących im odliczeń od dochodu lub od podatku, mogą tego dokonać w zeznaniu podatkowym PIT-37 lub PIT-36 składanym do urzędu skarbowego do 30 kwietnia 2017 roku. Wszyscy, którzy chcą przekazać 1 proc. podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego, mają taką możliwość w składanym do urzędu skarbowego rocznym zeznaniu PIT.

PIT-11A - informacja o dochodach wystawiana dla osób, które nie pobierały wyżej wymienionych świadczeń do końca roku podatkowego lub nie są świadczeniobiorcami w momencie rozliczenia.

Formularz ten otrzymają również osoby, które w 2016 roku:

  • złożyły w ZUS oświadczenie o zamiarze wspólnego opodatkowania swoich dochodów z małżonkiem, dziećmi itp., a przed końcem roku podatkowego nie złożyły oświadczenia o rezygnacji z tego zamiaru,
  • złożyły wniosek o obliczanie i pobieranie zaliczki na podatek wg. wyższej skali podatkowej lub bez pomniejszania o miesięczną kwotę zmniejszenia tj. o kwotę 46,33 zł,
  • pobierały zasiłki przysługujące z ubezpieczeń społecznych w razie choroby i macierzyństwa,
  • którym nie pobierano zaliczek na podatek dochodowy stosownie do postanowień umów międzynarodowych o unikaniu podwójnego opodatkowania.

PIT-11 - informacja o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy dla osób uprawnionych, które otrzymały świadczenie należne po osobie zmarłej.

PIT-8C - informacja o przychodach z tytułu alimentów potrąconych ze świadczenia wypłacanego przez ZUS dla osób alimentowanych na podstawie wyroku sądu lub ugody w kwocie przekazanej nadwyżki powyżej 700 zł miesięcznie, o ile zasądzona/ustalona kwota alimentów przewyższa 700 zł. Powyższej informacji nie otrzymają dzieci, które nie ukończyły 25. roku życia oraz dzieci bez względu na wiek, które otrzymują zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną, ponieważ alimenty wypłacone na rzecz ww. dzieci są wolne od podatku dochodowego.

- Na przełomie lutego i marca wszyscy adresaci powinni już mieć formularz podatkowy z ZUS. W przypadku nieotrzymania deklaracji do 3 marca 2017 roku lub wątpliwości do otrzymanego formularza PIT, prosimy o kontakt z placówką ZUS, która wypłacała w 2016 roku świadczenie - podsumowuje Krystyna Michałek.

Pogoda na dzień (27.01.2017) | KUJAWSKO-POMORSKIE
Źródło: TVN Meteo Active/x-news

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

s
samiecalfa

lepiej samemu się zainteresować wcześniej niż żeby oni za późno na twoją niekorzyść :)

G
Gość

Mam latać za nimi i prosić się o jakieś papierki, bo zapomnieli czegoś tam przysłać.

Dodaj ogłoszenie