MKTG SR - pasek na kartach artykułów

ZUS rozpoczął wysyłkę decyzji o przyznaniu trzynastki do emerytów i rencistów. Wiemy, do kiedy dotrą do seniorów

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
nadesłane
W najbliższych dniach emeryci i renciści znajdą w swojej skrzynce pocztowej decyzję o przyznaniu tzw. trzynastki i decyzję waloryzacyjną. Wysyłka zakończy się w drugiej połowie maja.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyśle łącznie ponad 8 milionów listów. Podobnie jak w ubiegłym roku emeryci i renciści w jednej kopercie otrzymają dwie ważne decyzje z ZUS-u.

- Będzie to decyzja o przyznaniu trzynastki oraz decyzja waloryzacyjna, z której dowiedzą się, o jaką kwotę ZUS zwiększył im od marca emeryturę lub rentę. W decyzji będzie wyszczególniona kwota pobranej składki oraz zaliczki na podatek dochodowy, a także kwota emerytury na rękę - mówi Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

W marcu tego roku zwaloryzowane zostały wszystkie świadczenia długoterminowe, do których prawo do wypłaty przysługiwało na 29 lutego 2024 roku. Świadczenia wzrosły o 12,12 proc. Chodzi m.in. o emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne, renty socjalne, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, a także dodatki do tych świadczeń, jak np. dodatek pielęgnacyjny czy dodatek dla sierot zupełnych.

Taka była trzynastka w 2024 roku

Każdy uprawniony otrzymał także trzynastą emeryturę. Trzynastka w tym roku wyniosła 1780,96 zł brutto. Potrącana była z niej zaliczka na podatek dochodowy oraz składka na ubezpieczenie zdrowotne. Kwota netto „trzynastki” była uzależniona od kwoty pobieranego świadczenia podstawowego. Im jest ono wyższe, tym „trzynastka” była niższa.Świadczenie było przyznawane „z urzędu”, bez konieczności składania wniosku.

W województwie kujawsko-pomorskim ZUS wypłacił dodatkowe świadczenie w kwocie blisko 830 mln zł, w kraju ponad 15 mld zł.

- Trzynastkę w regionie otrzymało ponad 466 tys. osób, w kraju 8,5 mln – podsumowuje Krystyna Michałek.

Nie przegap

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska