MKTG SR - pasek na kartach artykułów

ZUS rozpoczął wysyłkę PIT-ów dla świadczeniobiorców. Do kogo trafią formularze?

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Wysyłka już się rozpoczęła i potrwa do końca lutego. PIT otrzymają wszyscy, którzy w 2022 roku chociaż raz pobrali np. emeryturę czy rentę. ZUS nie rozlicza świadczeniobiorców z nadpłatą podatku.
Wysyłka już się rozpoczęła i potrwa do końca lutego. PIT otrzymają wszyscy, którzy w 2022 roku chociaż raz pobrali np. emeryturę czy rentę. ZUS nie rozlicza świadczeniobiorców z nadpłatą podatku. Wojciech Barczynski / Polskapresse
Wysyłka już się rozpoczęła i potrwa do końca lutego. PIT otrzymają wszyscy, którzy w 2022 roku chociaż raz pobrali np. emeryturę czy rentę. ZUS nie rozlicza świadczeniobiorców z nadpłatą podatku.

Zobacz wideo: Odnowiony grób porucznika Józefa Nowakowskiego w Lubieniu Kujawskim

od 16 lat

Jak zaznacza Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego, PIT-40A otrzymają m.in. emeryci i renciści, którzy pobierali świadczenie z ZUS przez cały rok kalendarzowy, a w wyniku rozliczenia podatku mają niedopłatę lub wyniesie ona zero zł.

- Deklaracja ta trafi też do osób, które korzystały ze świadczenia lub zasiłku przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego czy renty socjalnej - mówi Krystyna Michałek.

PIT-11A to informacja o dochodach dotycząca osób, które pobierały zasiłki chorobowe i macierzyńskie oraz tych, które w chwili rozliczania podatku nie są już świadczeniobiorcami ZUS. PIT-11A otrzymają także osoby, które mają nadpłatę podatku. Deklaracje te otrzymają również wszyscy, którzy nie pobierali świadczeń do końca roku podatkowego oraz ci, którzy złożyli w ZUS oświadczenie o zamiarze wspólnego rozliczania dochodów z małżonkiem lub dziećmi albo złożyły wniosek o obliczanie i pobieranie zaliczki na podatek według wyższej skali podatkowej czy wniosek o niesporządzaniu rocznego obliczenia podatku na PIT-40A.

PIT-11 trafi do osób, które pobrały w ubiegłym roku świadczenie należne po zmarłym lub alimenty potrącone ze świadczenia wypłacanego przez ZUS dla osób alimentowanych na podstawie wyroku sądu lub ugody.

Czy ZUS rozliczy świadczeniobiorców z nadpłatą podatku?

Tak jak w ubiegłym roku ZUS nie rozlicza świadczeniobiorców z nadpłatą podatku. Osoby, którym przysługuje zwrot podatku z emerytury, renty itp., dostaną z ZUS PIT 11A, a nadpłatę wypłaci im urząd skarbowy w ciągu 45 dni od złożenia zeznania podatkowego. Jeśli świadczeniobiorca nie otrzymywał innych dochodów i nie korzysta z odliczeń, nie musi składać deklaracji za 2022 rok PIT-37 lub PIT-36.

Swój PIT można także pobrać przez internet. Wystarczy zalogować się na indywidualny profil na PUE ZUS. PIT jest w zakładce „Świadczeniobiorca”.

Nie przegap

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska