Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZUS uruchomił platformę usług elektronicznych! Zyskają przedsiębiorcy!

(jz)
Konto na e-PUAP to dostęp do wszystkich usług administracji publicznej
Konto na e-PUAP to dostęp do wszystkich usług administracji publicznej sxc
Pue.zus.pl wystartował w czwartek. Kosztem 101 mln złotych Zakład Ubezpieczeń Społecznych wchodzi w sferę, która pozwoli interesantom wiele spraw załatwić bez ruszania się z domu. Usprawni obsługę, ograniczy konieczność wizyt w oddziałach.

Pracownicy ZUS zachęcają, że platforma będzie działała niczym internetowe konto bankowe: siedzisz w domu przed komputerem, klikasz myszą, sprawdzasz, załatwiasz formalności, a nawet płacisz pieniądze.

Platforma Usług Elektronicznych obejmuje cztery główne działy: nowy portal informacyjny, Centrum Obsługi Telefonicznej (skype lub tradycyjny telefon), system kierowania ruchem (działa już w salach obsługi klientów) oraz tzw. urzędomat, czyli samoobsługowe urządzenie informacyjne. Te ostatnie urządzenia dopiero się pojawią. Do końca roku w regionie ma być ich 6: po 3 w obu oddziałach ZUS (2 w Bydgoszczy: przy  ul. Świętej Trójcy i w Fordonie, po 1 w Inowrocławiu, Toruniu, Grudziądzu, Włocławku).

Nowy portal, prócz ogólnej wiedzy, przeznaczony jest dla wszystkich klientów zakładu ubezpieczeń. Każda grupa ma oddzielny panel, a w nim - stosowne informacje, dokumenty, usługi. Można sprawdzić stan swojego konta emerytalnego, na bieżąco wiedzieć, czy są przekazywane składki i w jakiej wysokości, ile płacimy na NFZ, poznać wysokość świadczeń, na specjalnym kalkulatorze obliczyć wysokość przyszłej emerytury,  wysyłać dokumenty itp. Aplikacją do niego jest e-Płatnik.

Żeby w pełni skorzystać z możliwości zusowskiej platformy usług elektronicznych  oraz mieć dostęp do osobistych informacji, trzeba mieć swój indywidualny profil. Bez niego pozostanie tylko dostęp do ogólnych  informacji.

Zaś żeby go utworzyć, należy posiadać albo podpis kwalifikowany (tzw. cyfrowy podpis) albo zaufany profil na e-PUAP (elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej). Ma je do tej pory niewiele ponad 50 tys. osób w Polsce.

ZUS deklaruje, że pomoże w jego utworzeniu zainteresowanym. Trzeba jednak pofatygować się do placówki, by uwierzytelnić swoje dane. - Konto na e-PUAP to dostęp do wszystkich usług administracji publicznej, nie tylko w ZUS - przekonuje Dorota Kotlarska, główna księgowa oddziału ZUS w Bydgoszczy. - To może być pierwszy krok do załatwiania spraw przez internet. Oferta tych usług ciągle się poszerza.

Od dziś w każdej sali obsługi klientów ZUS ma stać komputer z dostępem do internetu, a pracownik pomoże zainteresowanym założyć konto i utworzyć zaufany profil.

PUE ma duże znaczenia dla osób, które często załatwiają w ZUS rozmaite sprawy.

Źródło: Pomorska.pl: W 2013 roku powrót do waloryzacji procentowej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska