Zadzwoniła do nas pani Grażyna z pow. bydgoskiego. - Mój mąż, rocznik 1953, zmarł 3 lutego 2019 roku. Od 2011 roku był na wcześniejszej emeryturze nauczycielskiej przyznanej z Karty Nauczyciela. Następnie w 2018 roku przeszedł na emeryturę powszechną. Dzieci po nim pobierają rentę rodzinną. Słyszałam, że rodzinie zmarłego emeryta urodzonego w 1953 roku przysługuje wyrównanie. Jeśli tak, to jakie formalności muszę załatwić w ZUS i do kiedy mam czas? - dopytuje Czytelniczka.
ZUS wypłaci bliskim wyrównanie
Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego, odpowiada, że Czytelniczka nie musi nic w tej sprawie robić.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych po 11 stycznia 2021 roku z urzędu ponownie ustali wysokość emerytury powszechnej od niepomniejszonej podstawy jej obliczenia, a następnie dokona ponownego obliczenia renty rodzinnej od emerytury powszechnej ustalonej na dzień śmieci męża Czytelniczki, tj. 3 lutego 2019 roku.
- ZUS również wypłaci wyrównanie. Jeśli np. renta rodzinna jest wypłacana dziesiątego dnia każdego miesiąca, to rentę w nowej wysokości wypłacimy 10 lutego wraz z wyrównaniem od 3 lutego 2019 roku do 31 stycznia 2021 roku - wyjaśnia Krystyna Michałek.
Nie pomniejszą świadczenia emerytowi czy renciście
Ubezpieczeni urodzeni w 1953 roku doczekali się ustawy zmieniającej wykonującej wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 marca 2019 roku. Mogą na jej mocy ustalić wysokość emerytury powszechnej po raz pierwszy lub ponownie przeliczyć wysokość emerytury, a także renty rodzinnej bez pomniejszania o kwoty pobranych emerytur wcześniejszych.
Z korzystnych zmian w przepisach mogą skorzystać osoby urodzone w 1953 roku bez względu na płeć, które prawo do wcześniejszej emerytury mają ustalone na podstawie wniosku złożonego przed 1 stycznia 2013 roku.
Emerytury ZUS. Oni nie muszą składać wniosku
ZUS z urzędu dokona ponownego ustalenia wysokości emerytury osobom, którym wcześniej już ustalił wysokość emerytury powszechnej z pomniejszeniem o kwoty pobranych emerytur wcześniejszych. Przeliczeniu z urzędu będą również podlegały renty rodzinne przyznane uprawnionym członkom rodziny po tych osobach.
- Oznacza to, że osoby te nie muszą składać żadnego wniosku, ZUS przeliczy świadczenia po upływie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie tej ustawy tj. po 11 stycznia 2021 roku Ewentualne złożenie wniosku nie przyspieszy załatwienia sprawy - mówi Krystyna Michałek.
Nowa wysokość emerytury zostanie ustalona bez pomniejszenia o kwoty pobranych emerytur wcześniejszych. Świadczenie w ponownie ustalonej wysokości przysługuje od dnia nabycia prawa do emerytury w wieku powszechnym lub od dnia, od którego podjęta została wpłata zawieszonej emerytury. Jeśli ponownie ustalona wysokość świadczenia jest wyższa od pobieranej dotychczas emerytury, wówczas ZUS wypłaci wyrównanie.
Oni muszą złożyć wniosek do ZUS
Natomiast osoby, które są na wcześniejszej emeryturze i nie składały jeszcze wniosku o emeryturę powszechną, by skorzystać z korzystnych zmian dla rocznika 1953 muszą złożyć wniosek o emeryturę powszechną nie później niż do 11 stycznia 2021 roku.
Wówczas emerytura zostanie obliczona bez pomniejszenia o kwoty pobranych emerytur wcześniejszych.
We wtorek w „Pomorskiej” specjalny poradnik poświęcony emeryturom dla rocznika 1953. Zachęcamy do lektury!
