ZUS wysyła listy z informacją o stanie konta. Warto je uważnie przeczytać

Jolanta Zielazna
Jolanta Zielazna
ZUS wysyła listy z informacją o stanie konta.
ZUS wysyła listy z informacją o stanie konta. ZUS
Około miliona osób w Kujawsko-Pomorskiem dostało z ZUS listy z informacją o stanie konta emerytalnego.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zakończył już wysyłanie 18,5 mln listów z ważnymi dla ubezpieczonych wiadomościami. Zawierają informacje o stanie konta emerytalnego, czyli dotyczące ich przyszłej emerytury.

Czytaj także: ZUS wysłał ważne listy. Informuje, jakiej emerytury możesz się spodziewać. Co zawiera list z ZUS?

Do tego ponad 2 mln osób dostało informację elektroniczną, na konto na PUE. W województwie kujawsko-pomorskim takie listy zaadresowano do około 1 miliona ubezpieczonych.

Listy do zdecydowanej większości adresatów już dotarły, ostatnia partia - 200 tys. kopert - została przekazana na pocztę w minionym tygodniu. Można przyjąć, że najpóźniej na początku przyszłego tygodnia ostatnie listy powinny dotrzeć do rąk adresatów.

Czytaj także: Zasiłki wstrzymane przez ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych masowo kontroluje L4. Wstrzymane zasiłki są warte miliony

Informacja o stanie konta - list o naszej przyszłości

Co zawiera informacja o stanie konta ubezpieczonego (IOSKU)?
Z listu dowiemy się, jaka kwota była zapisana na naszym indywidualnym koncie w ZUS na koniec 2018 r. Są to oddzielne dane dla konta i subkonta. Na koncie zapisywane są składki, które opłaca pracodawca lub sam zainteresowany, jeśli prowadzi działalność gospodarczą.

Na subkoncie zapisywana jest część składki, która kiedyś była przekazywana do OFE, aktywa, które stopniowo są przekazywane do ZUS, gdy uczestnik OFE ma mniej niż 10 lat do wieku emerytalnego.

Członkom OFE podawana jest też informacja o wysokości przekazanych tam składek.

Prócz tego dołączony jest miesięczny wykaz składek za 2018 rok. Warto sprawdzić, czy jakiś miesiąc nie został pominięty. Składka nie jest odprowadzana, gdy nie pracowaliśmy, np. byliśmy na zwolnieniu, urlopie bezpłatnym.

- Informacja IOSKU to możliwość również sprawdzania, czy pracodawca odprowadza za nas składki w prawidłowej wysokości - informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Składki na koncie i subkoncie są zwaloryzowane za poprzednie lata, ale nie za 2018 rok. Oprócz kwoty zapisanych składek dowiemy się, ile wynosi zwaloryzowany kapitał początkowy.

Niska emerytura? Sprawdź u doradcy

Osoby, które ukończyły 35 lat, dostają też informację o wysokości hipotetycznej emerytury. Jest ona wyliczana w dwóch wersjach: tylko z konta oraz z konta i subkonta. Dla każdej wersji - w dwóch wariantach: gdyby dana osoba pracowała do wieku emerytalnego i cały czas na jej konto wpływały składki w wysokości dotychczasowej przeciętnej składki oraz (drugi wariant) gdybyśmy dłużej już nie pracowali, a emerytura była wyliczona tylko z dotychczas opłaconych składek i kapitału.
Są to oczywiście kwoty wyłącznie hipotetyczne.

Informacja o stanie konta ubezpieczonego, choć zawiera dane z naszego konta, właściwie jest nieaktualna już w chwili wysyłania. Nie uwzględnia bowiem waloryzacji składek i kapitału, która odbywa się 1 czerwca. Na przestrzeni lat wskaźniki waloryzacji były różne, ostatnio są wysokie. W tym roku składki i kapitał wzrosły o 9,2 proc.

Mimo wielu monitów, interpelacji poselskich, żaden rząd nie jest zainteresowany wprowadzeniem zmiany, by przekazywana ubezpieczonym informacja o stanie konta była jak najbardziej aktualna.

Jeśli chcemy się przekonać, ile rzeczywiście mamy zapisane na koncie w ZUS i ile wynosi kapitał początkowy - warto pójść do doradcy emerytalnego w placówkach ZUS.

Kapitał początkowy - kto go nie ma

Wiele osób uważnie czyta listy z informacją o stanie swojego emerytalnego konta. I zgłasza się do ZUS, by wyjaśnić wątpliwości.
O co najczęściej pytają?

- Czy kwota hipotetycznej emerytury podana w IOSKU to brutto czy netto? Dlaczego hipotetyczna emerytura jest taka mała? Dlaczego w pozycji "kapitał początkowy" wpisane jest zero? Dlaczego nie otrzymali IOSKU?- wylicza najczęściej pojawiające się pytania Krystyna Michałek, rzecznik regionalny.

Można od razu wyjaśnić, że hipotetyczna emerytura podawana jest w kwocie brutto.

Dlaczego jest taka mała? Wysokość emerytury zależy od sumy zwaloryzowanych składek i kapitału emerytalnego, podzielonych przez dalsze trwanie życia. To po prostu matematyka. Jeśli mamy zgromadzone mało składek, niski kapitał początkowy - wynik dzielenia nie może być wysoki.

W najgorszej sytuacji są osoby młode, które nie mają kapitału początkowego. Ich emerytura wyliczona będzie wyłącznie ze zwaloryzowanych składek na koncie i subkoncie.

Czytaj także: Zasiłki wstrzymane przez ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych masowo kontroluje L4. Wstrzymane zasiłki są warte miliony

Jak pokazują szacunki Business Insider Polska, w 2040 r., gdy na emeryturę przechodzić będą obecni 40-45-latkowie, przeciętne świadczenie wynosić będzie 38 proc. przeciętnych zarobków.

Kapitał początkowy wyliczany jest osobom urodzonym po 1948 roku, które pracowały lub same opłacały składki ubezpieczenia społecznego do końca 1998 r. Jeśli ktoś zaczął pracę po 1998 r. nie ma obliczonego kapitału.

Pocztą informacji o stanie konta nie dostają ubezpieczeni, którzy założyli profil na PUE (Platforma Usług Elektronicznych ZUS), nota bene - często o tym zapominają. Nie dostaną jej też osoby, które nie mają profilu na PUE, ale zmieniły adres i nie powiadomiły o tym ZUS.

Zgodnie z przepisami, ZUS informacje o stanie konta za poprzedni rok musi przekazać do końca sierpnia. W tym roku uporał się z obowiązkiem znacznie wcześniej.

W przyszłym roku możemy takiej informacji nie dostać. Przewiduje to projekt ustawy o likwidacji OFE. Miała zostać uchwalona przed wyborami, ale sprawa chwilowo ucichła. Nie ma wątpliwości, że będzie uchwalona w tym roku, bo w budżecie potrzebne są pieniądze z opłaty przekształceniowej.

FLESZ: Klimat nie zwariował, eksperci uspokajają

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 14

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

E
Emeryt

Od 14 lat, będąc na emeryturze wojskowej, pracowałem na umowy o pracę po to, żeby po osiągnięciu 65 lat dostać emeryturę zusowską jako dodatek do tej wojskowej. Dostawałem co roku takie listy, ile to wyniesie moja emerytura. Kiedy już dostałem decyzję o przyznaniu emerytury, ucieszyłem się, bo wyliczono mi 472 złote. Zaraz potem mina mi zrzedła. Przeczytałem kolejne zdanie: "W związku z tym, że nastąpił zbieg prawa do dwóch świadczeń, wypłata emeryty zostaje zawieszona. Pobiera pan emeryturę wojskową." Ponad 100 tys. moich składek ZUS mi ukradł, w dodatku jest - jak się okazuje - zgodne z prawem (art. 95 ustawy emerytalnej). Jestem wściekły. Jeśli więc uczciwie pracujesz i odprowadzasz składki, zastanów się, czy warto. Poczytaj ustawę - ja nie czytałem. Nawet nie przyszło mi do głowy, że państwo może przywłaszczyć sobie składki, które były przecież częścią mojego wynagrodzenia. Wychodzi na to, że moje składki zus, to był dodatkowy podatek. Głupi byłem. Mogłem pracować na czarno.

G
Gość
2019-08-16T07:32:38 02:00, Gość:

wróżenie z fusów, sytuacja finansowa zmienia się jak kalejdoskopie, "karzdy żąd" kradnie naszą emerytalna kasę i ma coraz to nowe pomysły na emerytury, najlepiej wprowadzono by emerytury obywatelskie dla każdego nawet notorycznego nieroba, a pewnie jak tak dalej pójdzie to obowiązkową eutanazję

2019-08-22T21:22:47 02:00, Conchi:

ZUS to beczka bez dna ,tutaj nie warto pracować ,lepiej za granicą się dorobić porządnej emerytury

Racja

G
Gość

Walić polski ZUS i cały system emerytalny oraz NFZ KRUS i Jarka jubana blac w rzopu

C
Conchi
2019-08-16T07:32:38 02:00, Gość:

wróżenie z fusów, sytuacja finansowa zmienia się jak kalejdoskopie, "karzdy żąd" kradnie naszą emerytalna kasę i ma coraz to nowe pomysły na emerytury, najlepiej wprowadzono by emerytury obywatelskie dla każdego nawet notorycznego nieroba, a pewnie jak tak dalej pójdzie to obowiązkową eutanazję

ZUS to beczka bez dna ,tutaj nie warto pracować ,lepiej za granicą się dorobić porządnej emerytury

Z
Zusek

Tylko zapomnieli dodac ze te kwoty na tych wyciagach sa brutto

j
ja

a wystarczy skontrlowac dzialki pracownicze ilu ludzi na L4 pracuje na swoich dzialkach.to swonstwo wobec wszystkich uczciwych ludzi.to ze ktos nie musi lezec, , nie znaczy ze moze zasuwac na dzialce.

A
Ala
2019-08-19T11:10:24 02:00, Anna:

Pieniadzę zgromadzone w Zusie powinny być do mojej dyspozycji....40 % meżczyzn nie dożywa emerytury i kasa przepada.

Wiadomo wszystkim że ZUS jest do brania od ludzi pracy, i do dawania ludziom z kliki która nie odprowadza składek a dostaje sowie emerytury

R
R.b.

Wuj zmarl emerytury nie dozyl w zusie zgromadzonych srodkow mial 500tys i pieniądze poszły sie jeb*#

A
Anna

Pieniadzę zgromadzone w Zusie powinny być do mojej dyspozycji....40 % meżczyzn nie dożywa emerytury i kasa przepada.

A
Andrzej

Tylko dobrowolny ZUS uratuję twoje pieniądze.....ojcu 5 lat przed emeryturą wyliczyli 450zł wiec przy dobrych wiatrach dostanie 650zł ( o ile dożyje ) .....płacisz całe życie a potem dostajesz ochłapy !!!

O
Ole
2019-08-17T05:27:42 02:00, Hh:

Czy ktoś kiedyś zrobi porządek z tym całym zusem. Przecież to instytucja, która jawnie okrada ludzi z pieniędzy.

Foto za głupek

H
Hh

Czy ktoś kiedyś zrobi porządek z tym całym zusem. Przecież to instytucja, która jawnie okrada ludzi z pieniędzy.

K
Krzysztof

Kiedy będzie można iść na emeryturę po 35 i 40 latach pracy dla kobiet i mężczyzn. Mamy pracować do śmierci na te wszystkie rzeczy wymyślone przez rząd.

G
Gość

wróżenie z fusów, sytuacja finansowa zmienia się jak kalejdoskopie, "karzdy żąd" kradnie naszą emerytalna kasę i ma coraz to nowe pomysły na emerytury, najlepiej wprowadzono by emerytury obywatelskie dla każdego nawet notorycznego nieroba, a pewnie jak tak dalej pójdzie to obowiązkową eutanazję

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3