Zwiedzamy Pałuki. Pieszo do źródeł rzeki Gąsawki [ZDJĘCIA]

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Opodal osady Bełki (to część wsi Drewno), w śródleśnej dolinie, rodzi się rzeka Gąsawka - dopływ Noteci. Z wielu wysięków tworzących się u podstawy zboczy woda spływa w nisze źródliskowe, leniwie sączy się ku bagniskom, wreszcie tworzy pierwsze, niewielkie jeszcze rozlewisko.

Do jego powstania przyczyniły się, budując tamy, pracowite bobry. Wszędzie widać efekty ich niepohamowanego pędu do cięcia drzew, widać też żeremie, czyli bobrowe domy.

To prawdziwe misterium natury, które warto podziwiać i trzeba chronić. I właśnie dlatego w roku 2001 utworzono torfowiskowy rezerwat przyrody Źródła Gąsawki. Chodzi o względy przyrodnicze (zachowanie naturalnych ekostystemów), naukowe i dydaktyczne.
Rezerwat zajmuje 13,30 hektarów. Rozlewisko otula łęg olszowy (naturalny, podmokły las), a wyżej - na suchych już zboczach - dominuje las sosnowy.

Większość turystów trafia na groblę piętrzącą drugie, większe rozlewisko Gąsawki, opatrzone stosowanymi tablicami informującymi o rezerwacie i zasadach zachowania w tym miejscu.

Poniżej grobli strumień płynie ku trzeciemu rozlewisku, całkiem sporemu, które można już nazwać jeziorem. To teren bardziej cywilizowany, na którym, przy brzegu, swe miejsce znalazło gospodarstwo. Przy pomoście cumuje rower wodny.

Ścieżką wzdłuż strumienia można dojść do czwartego rozlewiska, za którym utworzono stawy rybne, a Gąsawkę przekształcono w kanał nawadniający. To Gospodarstwo Rybackie Łysinin - sprzedaż ryb Bełki. Można tu kupić okazałe węgorze za 75 zł za kilogram. Można tę wstąpić na smażoną rybkę.

Na wysokim lewym brzegu nad gospodarstwem rybackim znajduje się głaz narzutowy - pomnik przyrody.
Najciekawszy z turystycznego punktu widzenia fragment górnej Gąsawki rozciąga się poniżej wspomnianego gospodarstwa. Z osady Bełki dociera się tam asfaltową drogą na Gąsawkę.

Przy drodze jest śródleśny parking (bezpłatny), przy którym rozpoczyna się urocza 2-kilometrowa ścieżka przyrodniczo-leśnia Dolina Rzeki Gąsawki. Ścieżka schodzi z drogi w głęboką dolinę nad niewielkie jeziorko, przez które przepływa Gąsawka. Potem prowadzi przez drewniany mostek na prawy brzeg meandrującej, poprzegradzanej powalonymi drzewami rzeczki.
Ścieżka kończy się na grobli między ostatnim rozlewiskiem a rozległym Jeziorem Oćwieckim. Ten akwen jest łącznikiem między wschodnią za zachodnią rynną Jezior Pałuckich. Gąsawka płynie jednak do rynny zachodniej. Sama zaś ścieżka przyrodnicza dochodzi do osady Gąsawka.

Jeszcze kilka lat temu był tu nadjeziorny kemping, bar oraz dedykowany rodzinom z dziećmi ogród "Świat Bajek" - dzieło Belga Theodora van Trijpa i Holendra Ludyma Hurenkampa. Jednak Panowie wyjechali z Polski i osada popadła w kompletną ruinę. Ocalała tylko zbudowana w roku 2003 Zagroda Mirsza - oryginalna scenografia do filmu Jerzego Hoffmana "Stara baśń: kiedy słońce było bogiem".

Na wycieczkę do źródeł Gąsawki wybrali się turyści z Regionalnego Oddziału PTTK "Szlak Brdy" w Bydgoszczy pod przewodnictwem Tadeusza Frymarka.

Podatek od kamperów już od lipca

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie