Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spokój na zielonych Pałukach. Warto się tu wybrać, odpocząć nad jeziorami

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
U źródeł Gąsawki utworzono rezerwat przyrody. Rzeka płynie przez Pałuki, w tym przez Żnin, zasilając cały ciąg jezior
U źródeł Gąsawki utworzono rezerwat przyrody. Rzeka płynie przez Pałuki, w tym przez Żnin, zasilając cały ciąg jezior Marek Weckwerth
Tym, którzy poznają zachodnią część ziemi żnińskiej, towarzyszy bezleśny krajobraz - wynik intensywnego zagospodarowywania tych terenów już od czasów przedhistorycznych. Ci, którzy zapuszczą się bardziej na wschód, cieszą się lasami i spokojem.

Tu ręka ludzka nie poczyniła tak wielkich szkód w środowisku, ale też nie wpłynęła tak bardzo na historię tych ziem.

U źródeł Gąsawki

Naszą przygodę na Wschodnich Pałukach zaczynamy u źródeł rzeki Gąsawki, która zasila długi ciąg jezior w zachodniej strefie ziemi żnińskiej.

Tu jednak, u źródeł, lasy mają się dobrze i rozciągają się zarówno na północ aż po Chomiążę Księżą, Wójcin i Szczepanowo, jak i południe, zakręcają potem już w Wielkopolsce ku zachodowi.

Gąsawka rodzi się opodal osady Bełki w śródleśnej dolinie. Z wielu wysięków tworzących się u podstawy stromych zboczy woda spływa w nisze źródliskowe, leniwie sączy się ku bagniskom, wreszcie tworzy pierwsze, niewielkie jeszcze rozlewisko, które budują pracowite bobry.

Rezerwat przyrody Źródła Gąsawki i okolice. Pałuckie lasy są najpiękniejsze! [zdjęcia, wideo]

To prawdziwe misterium natury, które przeżywa każdy, kto się tu pojawi. Na nieco ponad 13 hektarach utworzono tu torfowiskowy rezerwat przyrody Źródła Gąsawki. Rozlewisko otula łęg olszowy (naturalny, podmokły las), a wyżej - na suchych już zboczach - dominuje las sosnowy.

Najciekawszy z turystycznego punktu widzenia fragment górnej Gąsawki rozciąga się poniżej Gospodarstwa Rybackiego Łysinin - sprzedaży ryb Bełki.

Przy asfaltowej drodze jest śródleśny parking (bezpłatny), przy którym rozpoczyna się urocza 2-kilometrowa ścieżka przyrodniczo-leśnia Dolina Rzeki Gąsawki. Ścieżka schodzi z drogi w głęboką dolinę nad niewielkie jeziorko, przez które przepływa Gąsawka. Potem prowadzi przez drewniany mostek na prawy brzeg meandrującej, poprzegradzanej powalonymi drzewami rzeczki.

Ścieżka dochodzi do osady Gąsawka nad Jeziorem Oćwieckim, gdzie zachowała się zbudowana w roku 2003 Zagroda Mirsza - oryginalna scenografia do filmu Jerzego Hoffmana "Stara baśń: kiedy słońce było bogiem".

Nad Strugą Foluską

Z Oćwieckim sąsiaduje na północnym wschodzie Jezioro Chomiąskie. To w nim rodzi się Struga Foluska, która do następnego jeziora, a nazywa się Foluskie, płynie niewielkim zaledwie strumieniem. Na tym około 1,5-kilometrowym odcinku nie nadaje się do spływów kajakowych, ale od osady Folusz położonej już nad Jeziorem Foluskim - zdecydowanie tak.

Samo Jezioro Chomiąskie zasługuje wszak na uwagę turystów, zwłaszcza preferujących stacjonarny wypoczynek. To nad jego brzegami znajdują się ośrodki "Roma" i "Gród Piasta".

Nad Jeziorem Ostrówieckim, największym na szlaku Strugi Foluskiej i wyraźnie podzielonym na dwa akweny, rozlokowały się ośrodki wypoczynkowe Ostrówce i Wiktorowo.

Opodal Wiktorowa (kilkaset metrów na północ) nad brzegiem jeziora bije źródło św. Huberta - pomnik przyrody ustanowiony w roku 1955. Źródło o wydajności ok. 8 litrów na minutę bije z obmurowanej studzienki. Woda jest bogata w żelazo, toteż jej kolor jest rdzawy i tak też barwi kamienne koryto spływającego do jeziora strumienia.

Według miejscowej legendy do źródła wpadł myśliwy zraniony przez jelenia, którego nagonił sam Lucyfer. Wtedy woda cudownie uzdrowiła myśliwego i uznano, że stało się tak za wstawiennictwem św. Huberta, patrona myśliwych.
Na przesmyku miedzy jeziorami Ostrówieckim, Kierzkowskim i Gwiazda przycupnęła wieś Wójcin. Na kartach historii pojawiła się w roku 1357 jako własność kapituły gnieźnieńskiej.

Na Noteci i Jeziorach Pałuckich

Na niewielkiej górce znajduje się budynek dawnej szkoły z roku 1903, dziś świetlica wiejska. W tym czasie wieś zamieszkiwali zarówno Polacy jak i Niemcy. Na skraju wsi zachował się niewielki cmentarzyk dawnych mieszkańców Wójcina, członków rodziny Eichstadt.

Lasy we wschodniej części Pałuk sięgają jeszcze do miejscowości Szczepanowo i Szczepankowo, a i po przekroczeniu drogi wojewódzkiej nr 254 tworzą sporą enklawę, która styka się z odkrywkami cementowi Lafarge "Kujawy".
W lasach za zachód od Szczepanowa można odnaleźć owiany legendami ogromny głaz narzutowy "Kamienny Dom" o wysokości 3,15 m i obwodzie 13 m.

Na Noteci

Wróćmy jednak na kajakowy szlak Strugi Foluskiej... Ten ma 21 km i kończy się wpłynięciem na Jezioro Wolickie, przez które przepływa Noteć. Spływ można więc kontynuować tą rzeką i to zarówno z prądem w stronę Lubostronia i Łabiszyna, jak i pod prąd do Barcina, Pakości, Inowrocławia, Kruszwicy...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska