Na grupy oraz indywidualnych amatorów historii i militariów czekać będą przewodnicy oraz tłumacze języka migowego, dzięki którym ta przygoda z historią będzie dostępna także dla osób niesłyszących. .
Twierdza Toruń, jedna ze strategicznych pruskich twierdz fortowych, zbudowana między 1878 a 1914 rokiem, to pierścień forteczny o obwodzie około 22 kilometrów, na który składało się 15 fortów, 84 schrony i 39 baterii artyleryjskich, położonych w odległości kilku kilometrów od centrum miasta. System ten - prawdziwy pomnik ówczesnej sztuki inżynierskiej i myśli wojskowej - był skomunikowany drogami, sieciami telegraficzną i telefoniczną, posiadał też ujęcia wody pitnej, fosy i śluzy, a także zaplecze w postaci koszar, magazynów, piekarni, pralni, szpitala, kościoła i cmentarza, warsztatów, radiostacji i stacji gołębi pocztowych. Podczas ostatniej wojny służył najpierw Wojsku Polskiemu, a potem niemieckim siłom okupacyjnym. Dziś jest w dość dobrym stanie, zachowały się konstrukcje wszystkich fortów, choć nie wszystkie są w stanie pozwalającym na zwiedzanie.
Przedmoście Bydgoskie to polska linia umocnień polowych z okresu wojny obronnej 1939 roku, położona na północ i zachód od Bydgoszczy. Najsilniej ufortyfikowany był odcinek pomiędzy Kruszynem a Osówcem, gdzie wybudowano 17 żelbetowych schronów bojowych. Obecnie jest tam skansen oraz oznakowany szlak turystyczny.
W sobotę zwiedzamy fort XIII przy Okólnej 37 z przewodnikiem od 10 i fort IV przy Chrobrego 86 (10.00 - 14.00)
W niedzielę zaś Skanasen Fortyfikacji Pancernej (ul. Poznańska 191) i umocnienia Bydgoskiego Przedmościa w Zielonczynie, Osówcu i Kruszynie.