https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zwiedzanie aresztu - hit Nocy Muzeów w Chełmnie. Zobacz zdjęcia

Monika Smól
Zwiedzanie aresztu śledczego było wielką atrakcję tegorocznej Nocy Muzeów w Chełmnie
Zwiedzanie aresztu śledczego było wielką atrakcję tegorocznej Nocy Muzeów w Chełmnie Rafał Przybylski
Największą atrakcją tegorocznej Nocy Muzeów w Chełmnie było wejście do byłego aresztu śledczego. Usytuowany w centrum miasta dla większości jest miejscem nieodkrytym.

Zobacz wideo: Jedziesz na wakacje? Potrzebujesz szczepienia i certyfikatu.

Wielkim hitem Nocy Muzeów w Chełmnie była możliwość, po raz pierwszy, zwiedzenia budynków po areszcie śledczym. Na pomysł wpadła Anna Grzeszna-Kozikowska, przewodnik i historyk z Muzeum Ziemi Chełmińskiej. Zgodę wyraził starosta chełmiński Zdzisław Gamański.

Hit Nocy Muzeów 2021 - zwiedzanie aresztu śledczego w Chełmnie

Zainteresowanie wejściem za mury na co dzień niedostępne dla mieszkańców i turystów, przerosło oczekiwania organizatorów. Przypomnijmy, areszt od kilku lat jest budynkiem nieczynnym.

- Ponad dwieście wejściówek rozeszły się w ciągu dwóch godzin - informuje Anna Grzeszna-Kozikowska. - Będzie dziesięć wejść, w grupach 20-osobowych. Bardzo dziękuję staroście powiatu chełmińskiego, Zdzisławowi Gamańskiemu, za to, że wyraził zgodę na zwiedzanie aresztu. Dopięcie wszystkich formalności było bardzo trudne, ale udało się. To hit tegorocznej Nocy Muzeów! Obiecuję, że postaramy się - dla tych, którzy nie załapali się na zwiedzanie w ten weekend - zorganizować ponownie zwiedzanie aresztu. Wszystko zależy od tego, czy uda się dopiąć formalności, czy pandemia koronawirusa pozwoli.

W czasie Nocy Muzeów 2021 także przestrzegano obostrzeń związanych z pandemią. Dwieście osób podzielono na 10 grup 20-osobowych. Uczestnicy poznali historię tego miejsca, które powstało w latach 70-tych XIX w., a także szczegóły związane z tym, jak było tutaj chwilę przed jego zamknięciem.

- Od lat 50-tych XIX w. był już pomysł na uruchomienie aresztu śledczego w tym miejscu Chełmna - mówi Anna Grzeszna-Kozikowska. - Gmach obok, na sąd, został przejęty po seminarium duchownym w 1837 roku. Już wtedy pojawiła się idea, by obok powstał areszt.

Zobaczcie zdjęcia - zwiedzanie aresztu śledczego w Chełmnie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska