MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zwiedzanie zajezdni MZK Grudziądz z okazji 125-lecia elektrycznych tramwajów. Mamy zdjęcia

Piotr Bilski
Piotr Bilski
Daniel Dreyer
Daniel Dreyer
W wycieczkach po zabytkowej zajezdni tramwajowej MZK Grudziądz, udział wzięło ponad 140 osób. Zobacz zdjęcia>>>
W wycieczkach po zabytkowej zajezdni tramwajowej MZK Grudziądz, udział wzięło ponad 140 osób. Zobacz zdjęcia>>>Piotr Bilski
Z okazji 125. rocznicy uruchomienia elektrycznej linii tramwajowej w Grudziądzu zorganizowano zwiedzanie zabytkowej zajezdni tramwajowej i przejażdżkę najnowszym tramwajem MZK Grudziądz.

125 lat elektrycznej linii tramwajowej w Grudziądzu

W niedzielę, 12 maja przypadała 125. rocznica uruchomienia w Grudziądzu elektrycznej linii tramwajowej.

Z tej okazji zaplanowano nie lada atrakcję: zwiedzanie zabytkowej zajezdni tramwajowej MZK Grudziądz, po której oprowadzał i o historii powstania tramwajowej komunikacji w Grudziądzu opowiadał Maciej Wiśniewski, dyspozytor MZK i przewodnik PTTK.

W wycieczkach - w dwóch turach - udział wzięło łącznie ponad 140 osób. Chętnych było więcej, a wolne miejsca skończyły się bardzo szybko.

Uczestnicy akcji mieli też okazję, aby przejechać się tramwajem z zajezdni do Tarpna i z powrotem. Jechali moderusem beta, jakich cztery niedawno kupił MZK Grudziądz.

W Grudziądzu elektryczną linię tramwajową uruchomiono 12 maja 1899 roku

Wtedy takie tramwaje jeździły już w Gdańsku, Elblągu czy Bydgoszczy, ale nadal nie miała ich np. Warszawa, gdzie tramwaje na prąd pojechały dopiero w 1908 roku.

- Pojawienie się tramwaju elektrycznego w danym ośrodku było oznaką nowoczesności i prestiżu - pisze Marcin Klassa, pochodzący z Grudziądza miłośnik i autor książek na temat komunikacji miejskiej. Artykuł opatrzony archiwalnymi zdjęciami grudziądzkich tramwajów jest tutaj: Tak kiedyś wyglądały grudziądzkie tramwaje. Elektryczna sieć MZK Grudziądz kończy właśnie 125 lat

Uruchomienie elektrycznych tramwajów pod koniec XIX wieku oznaczało nowoczesność i prestiż. Ale nie inaczej jest dziś, dlatego taka komunikacja w Grudziądzu jest i nadal będzie rozwijana.

Plany rozwoju komunikacji tramwajowej w Grudziądzu

W ostatnich latach w rozwój tramwajów miasto Grudziądz zainwestowało miliony złotych. Zmodernizowana została niemal cała istniejąca sieć, poza odcinkiem między dworcem PKP a al. 23 Stycznia. Miasto kupiło też cztery nowe wozy tramwajowe, częściowo niskopodłogowe.

- Przygotowujemy kolejne projekty na rozbudowę tramwajów kierunku Mniszka oraz budowę pętli wzdłuż ul. Rapackiego w kierunku al. 23 Stycznia - informuje Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza .

Dokumentacje na te prace przygotowuje warszawska spółka CONE AMG. Została wybrana w przetargu z ofertą za blisko 3 mln zł. Dokumentacja ma obejmować projekty, kosztorysy oraz pozwolenie na budowę nowych odcinków tramwajowej sieci w Grudziądzu.

MZK Grudziądz kupi tramwaje i przebuduje tory

Jednocześnie trwa prowadzony przez MZK przetarg na zakup trzech nowych tramwajów (zgodnie ze specyfikacją oferowane pojazdy muszą mieć co najmniej 20 proc. niskiej podłogi), a także postępowanie na przebudowę układu torowego na terenie zajezdni tramwajowej, która jest potrzebna, aby pomieścić kolejne nowoczesne tramwaje.

Pieniądze na sfinansowanie tych inwestycji pochodzić będą z dotacji unijnych, zarezerwowanych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Z okazji 125. rocznicy uruchomienia tramwajów elektrycznych w Grudziądzu, rocznicy wydana została pamiątkowa moneta. Nabyć ją można w Informacji Turystycznej. Cena to 14 zł.

Także w IT kupić można wydawnictwa poświęcone historii grudziądzkiej komunikacji miejskiej.

Dzieje się w Grudziądzu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska