Na zwolnieniu lekarskim lekarz może napisać, że chory musi leżeć (KOD-1) albo chory może chodzić (KOD-2). - Niezależnie od adnotacji lekarza, ubezpieczony niezdolny do pracy z powodu choroby może wykonywać jedynie zwykłe czynności życia codziennego oraz czynności związane z jego stanem zdrowia, np. może udać się na kontrolną wizytę lekarską, do apteki czy po codzienne zakupy żywności - wyjaśnia Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Co w razie kontroli podczas nieobecności chorego w domu
Jeśli z ustaleń kontroli ZUS wynika, że w okresie orzeczonej niezdolności do pracy z powodu choroby ubezpieczony wykonywał czynności niezbędne dla zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, gdyż nie było innych domowników mogących te czynności wykonać (np. zakup podstawowych artykułów żywnościowych, realizacja recepty na leki itp.) nie można uznać, że ubezpieczony wykorzystywał zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego celem nawet w przypadku adnotacji na zwolnieniu lekarskim "Chory powinien leżeć".
- Nie może być także podstawą do pozbawienia prawa do świadczenia fakt wyjazdu na okres leczenia do rodziny, jeżeli poinformował o tym swojego pracodawcę i wskazał miejsce swojego pobytu w okresie orzeczonej niezdolności do pracy - słyszymy.
Zatem chory pracownik nie straci zasiłku, gdy podczas niezapowiedzianej kontroli ZUS, nie było go w domu, bo akurat wyszedł po bułki do sklepu czy poszedł do apteki. Natomiast straci pieniądze, gdy będąc na L4 pojedzie na urlop czy będzie pracował.
Co z zasiłkiem, jeśli ZUS złapie na wykonywaniu pracy na L4
W przypadku stwierdzenia, że osoba kontrolowana wykonuje pracę zarobkową lub wykorzystuje zwolnienie lekarskie od pracy niezgodnie z celem, traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres, na który kontrolowane zwolnienie lekarskie zostało wystawione.
Jeżeli kontroli będzie poddana osoba przebywająca na świadczeniu rehabilitacyjnym, wówczas utrata prawa do świadczenia dotyczy całego kalendarzowego miesiąca, w którym stwierdzono zaistnienie tych okoliczności.
Tak polscy pracownicy spędzają czas na zwolnieniu lekarskim
Jak ZUS kontroluje zwolnienia lekarskie
ZUS prowadzi kontrolę zwolnień lekarskich zarówno pod kątem ich wykorzystywania, jak i prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy. W pierwszym przypadku pracownicy ZUS sprawdzają czy chory wykorzystuje zwolnienie zgodnie z jego przeznaczeniem i stosuje się do zaleceń lekarza, a nie wykonuje prace, które mogłyby wydłużyć powrót do zdrowia. Co ważne, taką kontrolę mogą przeprowadzić także pracodawcy, którzy zatrudniają powyżej 20 pracowników.
Drugim rodzajem kontroli jest kontrola prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby. Kontrole te wykonują lekarze orzecznicy ZUS, którzy sprawdzają czy zwolnienie zostało wystawione zasadnie i czy osoba korzystająca ze zwolnienia lekarskiego jest nadal chora.
