W 2021 r., tak, jak w poprzednich latach każdy rolnik może składać do wójta, burmistrza (prezydenta miasta) właściwego ze względu na miejsce położenia gruntów, na których gospodaruje producent rolny, wnioski o zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystanego do produkcji rolnej do wysokości limitu zwrotu określonego na 2021 r.
Wnioski o dopłaty do paliwa - kiedy można złożyć w 2021 roku?
Producent rolny może odzyskać część pieniędzy wydanych na olej napędowy używany do produkcji rolnej, w tym celu powinien zbierać faktury VAT. Obowiązują następujące terminy:
- Od 1 lutego 2021 r. do 1 marca 2021 r. należy złożyć odpowiedni wniosek wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 sierpnia 2020 r. do 31 stycznia 2021 r.,
- Od 2 sierpnia 2021 r. do 31 sierpnia 2021 r. należy złożyć odpowiedni wniosek wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 lutego 2021 r. do 31 lipca 2021 r. w ramach limitu zwrotu podatku
- określonego na 2021 r.
Przeczytaj też:Dopłaty bezpośrednie 2021. Zmiany we wnioskach, ARiMR dostanie więcej danych o deklarowanych uprawach
Podsumowując: W lutym można złożyć wniosek z fakturami zbieranymi od sierpnia do stycznia, w sierpniu z fakturami potwierdzającymi zakup paliwa od lutego do lipca.
Limit zwrotu podatku w 2021 r. wynosi:
100,00 zł * ilość ha użytków rolnych
oraz
30,00 zł * średnia roczna liczba dużych jednostek przeliczeniowych bydła
Zobacz wideo: Emerytury i renty KRUS - co warto o nich wiedzieć. Czytaj dalej pod filmem
Pieniądze wypłacane będą gotówką w kasie urzędu gminy lub miasta, albo przelewem na rachunek bankowy podany we wniosku w terminach:
- 1 - 30 kwietnia 2021 r. w przypadku złożenia wniosku w pierwszym terminie
- 1 - 29 października 2021 r. w przypadku złożenia wniosku w drugim terminie
To też może Cię zainteresować
Kiedy rolnik ubiega się o zwrot podatku w odniesieniu do bydła, do wniosku o zwrot podatku dołącza się również dokument wydany przez kierownika biura powiatowego ARiMR zawierający informacje o liczbie dużych jednostek przeliczeniowych bydła będącego w posiadaniu producenta rolnego, w odniesieniu do każdej siedziby stada tego producenta, w ostatnim dniu każdego miesiąca roku poprzedzającego rok, w którym został złożony wniosek o zwrot podatku, ustalonej z uwzględnieniem wartości współczynników przeliczeniowych sztuk bydła na duże jednostki przeliczeniowe, na podstawie danych zawartych w rejestrze zwierząt gospodarskich oznakowanych.
Producent rolny może ubiegać się o zwrot podatku akcyzowego w odniesieniu do bydła w pierwszym lub drugim terminie danego roku, jednorazowo w danym roku.
Jeśli wnioskujący o zwrot rolnik jest współwłaścicielem gruntów, potrzebuje pisemnej zgodę pozostałych współwłaścicieli (zgoda będzie wyrażana we wniosku i nie dotyczy współmałżonków)
