Jeżeli chodzi o popularność aplikacji, które najczęściej są ściągane z internetowych sklepów na urządzenia mobilne takie jak, np. smartfony, to najczęściej na pierwszym miejscu znajduje się TikTok. Program szerzej rozsławiony ostatnio dzięki PR-owi prezydenta Dudy (założył konto w tej "apce") od dawna jest numerem jeden wśród młodzieży, jeśli chodzi o prezentowanie krótkich video. Tik Toka jednak nie użyjemy w pracy. A to właśnie przymusowa kwarantanna, jaką przechodzą od połowy marca miliony polskich pracowników, wymusiła na firmach konieczność wyboru komunikatorów internetowych.
Jak zorganizować wideokonferencję, albo jak przesłać pracownikowi link do ważnego dokumentu bez używania do tego mnóstwa aplikacji?
Zdaniem ekspertów takich, jak Maciej Gajewski z portalu Spider's Web, bezkonkurencyjny ostatnimi czasy stał się program Zoom.
To Cię może też zainteresować
- Program oferuje funkcję wideokonferencji. Wręcz skupia się na tym, stawiając wszystko inne na drugi plan - wyjaśnia Gajewski. - Możliwe jest tworzenie konferencji wyłącznie z czatem tekstowym, wyłącznie z dźwiękiem bez wideo oraz pełnych wideokonferencji. I niezależnie od tego czy sprawdzimy komentarze w Sklepie Play, w App Storze czy na Twitterze, opinia jest jedna: to działa.
Użytkownicy Zooma - jak zaznacza autor "Spider's Web" - chwalą go za to, że gdy inne komunikatory mają problemy z nawiązywaniem połączenia czy ledwo sobie radzą z połączeniem, "Zoom działa jak gdyby nigdy nic". Wśród najważniejszych wad wymieniają limit czasowy bezpłatnego korzystania. - Po czterdziestu minutach program zaoferował mi możliwość wykupienia wersji "pro" za 15 dolarów miesięcznie - mówi jedna z użytkowniczek programu.
Zoom oferuje też możliwość przeprowadzania cyklicznych konferencji. "Jeżeli wiemy, że będziemy spotykać się wirtualnie o stałych porach, możemy ustawić automatyczne odnawianie spotkań. Będzie tworzone automatycznie co wskazany przez nas czas - informuje Maciej Gajewski w swoim artykule "Niespodziewany efekt epidemii: Zoom przeskoczył Gmaila, Skype’a i Facebooka" w portalu Spider's Web.
To tyle, jeśli chodzi o popularność Zooma, ale w skali Europy. Według badania przeprowadzonego przez analityków z Picodi.com - to Skype jest najpopularniejszym komunikatorem wideo w Polsce. "Analitycy sądzą, że jest to zasługa dużych stacji informacyjnych i polityków, którzy wciąż postrzegają właśnie to narzędzie za synonim komunikatora i rekomendują w publicznych wystąpieniach" - zaznacza Piotr Urbaniak w artykule na Dobreprogramy.pl.
Skype jest najpopularniejszym komunikatorem wideo w Polsce. Globalnie najpopularniejszy pozostaje WhatsApp, który palmę pierwszeństwa uzyskał w 22 z 49 uwzględnionych krajów.
Inny popularnym komunikatorem jest Slack, który można stosować go zarówno otwierając z przeglądarki internetowej, jak i w systemach operacyjnych Android, Mac oraz Windows. Jednym z najczęściej stosowanych komunikatorów jest przystosowany głównie dla spotkań korporacyjnych Yammer. To aplikacja pochodna Microsoft Messengera.
Google ostrzega. Masz te aplikacje w swoim telefonie? Zobacz...
Marcin Kupiński, autor z "Cryptojobs" wśród najczęściej stosowanych aplikacji wylicza również Trello, według niego jeden z najlepszych programów do organizacji pracy zespołowej: "Usługa jest całkowicie bezpłatna, dostępna na poziomie przeglądarki, ale ma również specjalne aplikacje na Androida i iOS. Za pomocą Trello możesz tworzyć tak zwane tablice. Możemy umieścić w nim karty z informacjami o konkretnym zadaniu. Każdy z nich można opisać, dodać multimedia lub linki, a poniżej znajduje się także pole komentarza".
Jak z kolei czytamy w "Komputer Świecie", amerykański potentat Microsoft ogłosił, że z innej jego aplikacji, Teams "każdego dnia korzysta już ponad 13 mln użytkowników na całym świecie. Liczba wzrasta do 19 mln, gdy pod uwagę weźmiemy wykorzystanie w każdym tygodniu".
Firmy korzystające z komunikatorów powinny zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo danych. Tu niezwykle istotne jest tzw. "uwierzytelnianie wieloskładnikowe", czyli zabezpieczenie dostępu do danych z różnych części firmowego serwera. – Takie działanie może zapobiec przechwyceniu danych lub wyłudzeniu haseł, dlatego warto wdrożyć je jako jeden z elementów ochrony przed cyberatakami. Powinno się z niego korzystać wszędzie, gdzie tylko możliwe. Jeżeli dostaniemy powiadomienie za pomocą wiadomości SMS czy aplikacji mobilnej o próbie zalogowania na nasze konto, powinniśmy natychmiast wylogować się z usługi na wszystkich urządzeniach oraz zmienić hasło – komentuje Jolanta Malak, dyrektor firmy Fortinet specjalizującej się w bezpieczeństwie IT.
