https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Żyjemy na chemicznej tykającej bombie - w regionie jest kilkanaście groźnych zakładów przemysłowych

mc
W pierwszej grupie zakładów, które stwarzają potencjalnie duże zagrożenie awarią, znajdują się między innymi firmy: "Mondi Świecie” S.A (dawniejsza "Celuloza”), w której podczas produkcji wykorzystuje się żrące ługi (pochodne zasad) oraz Zakłady Azotowe "Anwil” we Włocławku.
W pierwszej grupie zakładów, które stwarzają potencjalnie duże zagrożenie awarią, znajdują się między innymi firmy: "Mondi Świecie” S.A (dawniejsza "Celuloza”), w której podczas produkcji wykorzystuje się żrące ługi (pochodne zasad) oraz Zakłady Azotowe "Anwil” we Włocławku. sxc.hu
Przetwarzają fosgen, chlor, etanol i azot - w naszym regionie jest osiemnaście zakładów przemysłowych, które wykorzystują niebezpieczne substancje. Niektóre mają własną straż pożarną.

Lista potencjalnie groźnych fabryk znajdujących się w Kujawsko-Pomorskiem jest stale aktualizowana.

- Pod względem zagrożenia zakłady przemysłowe w regionie podzieliliśmy na grupy - mówi Małgorzata Jarocka-Krzemkowska, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Toruniu. - Mamy w województwie dwanaście przedsiębiorstw stwarzających duże ryzyko wystąpienia poważnej awarii. Kolejnych sześć jest zaklasyfikowanych jako obiekty, o ryzyku podwyższonym.

[Strefa Biznesu - wszystko o gospodarce w regionie
Do tej pierwszej grupy Krzemkowska zalicza między innymi bydgoski "Zachem", w którym w ubiegły piątek doszło do wycieku toksycznego fosgenu. Awaria była niewielka, nastąpiło tam tylko rozszczelnienie instalacji gazowej.
Nie ucierpiał żaden z pracowników. Inaczej, niż w przypadku awarii z 14 lipca 2009 roku. Wypadek miał miejsce w zakładzie produkującym EPI (epichlorohydrynę, czyli piankę przemysłową).
Podczas testów nowej instalacji doszło wtedy do wycieku cieczy o temperaturze ponad 140 st. Celsjusza. Ucierpiał wtedy 50-letni pracownik, któremu wrząca substancja poparzyła podbrzusze i nogi.
- Na każdym etapie wdrażania nowych instalacji popełniono błędy - przyznaje Katarzyna Pietraszak, rzecznik prasowy Państwowej Inspekcji Pracy w Bydgoszczy, której pracownicy badali okoliczności wypadku.
Natomiast w 1998 roku, w wyniku wycieku fosgenu śmierć poniosło dwóch pracowników zakładu.
W pierwszej grupie zakładów, które stwarzają potencjalnie duże zagrożenie awarią, znajdują się między innymi firmy: "Mondi Świecie" S.A (dawniejsza "Celuloza"), w której podczas produkcji wykorzystuje się żrące ługi (pochodne zasad) oraz Zakłady Azotowe "Anwil" we Włocławku.
- Włocławska fabryka podlega szczególnym kontrolom, ze względu na wykorzystywany w niej amoniak i chlor - podkreśla Jarocka-Krzemkowska. - Tego typu zakłady mają jednak własne jednostki ratowniczo-gaśnicze. Poza tym, do interwencji w sytuacji zagrożenia chemicznego są gotowi strażacy ze wszystkich jednostek straży pożarnej w regionie.

Czytaj e-wydanie »

](http://www.strefabiznesu.pomorska.pl/)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 10

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
k
Nawet nie potrafiliście znaleźć odpowiedniego zdjęcia ilustrującego te wypociny. To nie jest ani Anwil ani Zachem ani Mondi ze Świecia tym bardziej tylko coś wklejone na odwal się tak jak cały ten artykuł.
k
kibic
...co za kretyn - w powietrzu jest 80% azotu
brak słów
b
blee
beznadziejny artykuł....napisany chyba pod wpływem tragedii w Japonii, żeby na siłe pokazać że też mamy coś co zagraża ludziom i środowisku...
m
macho
Może by tak redaktorzyna się wysilił(a) i opowiedziała o zabezpieczeniach, restrykcjach BHP oraz odbywających się kilka razy
w miesiącu alarmach cwiczebnych (np Mondi, Anwil)
s
stary chemik
Toluenodiizocyjanian (TDI) znajduje zastosowanie przede wszystkim w wytwórniach pianek poliuretanowych. Mc miał rację.
G
GOŚĆ
Jeżeli redaktorzy nie maja pojęcia o czym piszą, to niech albo o tym nie piszą albo zaczerpną informacji u osób kompetentnych związanych z tematem, bo potem wychodzą artykuły,które czytają normalni obywatele i mają przez to przekłamane pojęcie na te tematy.
g
gość
A czego można wymagać od humanistów jak się biorą za tematy o których nie mają zielonego pojęcia. Przecież na UMK na socjologii, politologii lub innych podejrzanych kierunkach typu zarządzanie i marketing ich tego nie uczyli.
t
taa
Epi to pianka?!? O żesz! MC do szkoły!
Więcej wypadków przy pracy jest w małych prywatnych firmach (stolarskie, spawalnicze) albo u rolników, w których zatrudnia się osoby bez szkoleń, ubrań ochronnych. Duże firmy, które znajdują się na wymienionej w artykule liście mają działy bezpieczeństwa i higieny pracy, a koszty związane z utrzymaniem wszelkich środków bezpieczeństwa są bardzo wysokie. Szkolenia, środki ochrony osobistej, sygnalizacja wszelkich przekroczeń gazowych, pożaru i innych zabezpieczeń kosztuje.
a
andrzej
JAKA EPI ,JAK PIANKA ,JAK NOWA INSTALACJA .PIERWSZE SŁYSZE ŻE EPI JEST DO PRODUKCJI PIANEK MOŻE CHODZI O TDI-KOMPETECJA DZIENNIKARZY ????????????
G
GOŚĆ
jak zwykle pojecie redaktorów na temat zagadnien zwiazanych z chemia lub technologia chemiczna jest niskie. Kolejny artykuł który zawiera błędy i to juz któryś z kolei.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska