1 maja: Święto Pracy
Święto obchodzone 1 maja jest nazywane Świętem Pracy. Pełna nazwa tego święta brzmi: Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Jest to święto międzynarodowe, na całym świecie obchodzone właśnie 1 maja od 1890 roku. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950 roku.
Święto Pracy to święto klasy robotniczej, czyli wszystkich ludzi pracy. Za czasów PRL-u 1 maja odbywały się słynne pochody pierwszomajowe, w których brali udział nie tylko robotnicy, ale także m.in. studenci i uczniowie.
1 maja jest dniem ustawowo wolnym od pracy, co oznacza, że większość sklepów, a także urzędów oraz punktów usługowych jest tego dnia nieczynnych.
Święto Pracy - czy 1 maja trzeba iść do kościoła?
Choć Święto Pracy określa się potocznie 'świętem', nie chodzi tutaj o święto kościelne, lecz świeckie. 1 maja jest jedynie świętem państwowym - czy w związku z tym katolicy muszą iść tego dnia do kościoła?
Przypomnijmy, że w religii katolickiej, obowiązkiem uczestnictwa we Mszy Świętej objęte są wszystkie niedziele, a także dni, zawarte na liście świąt nakazanych. Lista ta obejmuje:
- 1 stycznia (Nowy Rok) - Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi,
- 6 stycznia - Święto Trzech Króli,
- VII Niedziela Wielkanocy (najczęściej w maju, święto ruchome) - Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego,
- 60 dni po Wielkanocy (najczęściej w maju lub w czerwcu, święto ruchome przypadające w czwartek po Uroczystości Trójcy Przenajświętszej) - Boże Ciało,
- 15 sierpnia - Matki Boskiej Zielnej,
- 1 listopada - Wszystkich Świętych,
- 25 grudnia - Boże Narodzenie.
Jak widać, nie ma na niej Święta Pracy 1 maja. Oznacza to, że 1 maja nie trzeba obowiązkowo iść do kościoła.
