1 maja to tzw. Święto Pracy. Co za święto państwowe obchodzimy 1 maja? Kiedy zostało ustanowione i dlaczego?
1 maja Święto Pracy - czy to święto kościelne? Czy trzeba iść do kościoła?
Święto Pracy 1 maja
Dzień 1 maja wiele osób kojarzy z tzw. pochodami pierwszomajowymi, które odbywały się w Polsce w czasach PRL. Nie jest to jednak polskie święto, lecz międzynarodowe. Święto Pracy 1 maja na świecie obchodzone jest corocznie od 1890 roku. Z kolei w Polsce Święto Pracy zostało ustanowione świętem państwowym od 1950 roku.
Dzień 1 maja zwany jest również Świętem Pracy lub inaczej Międzynarodowym Dniem Solidarności Ludzi Pracy. Na całym świecie Święto Pracy obchodzone jest właśnie 1 maja.
Święto Pracy - co to za święto?
Święto Pracy to międzynarodowe święto klasy robotniczej, czyli wszystkich ludzi pracy.
Jak podaje wikipedia, Święto Pracy wprowadziła w 1889 II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.
W niektórych miastach wciąż organizuje się pochody pierwszomajowe dla uczczenia Święta Pracy. Tak jest na przykład we Włocławku. Zobaczcie zdjęcia z pochodów pierwszomajowych, które były organizowane we Włocławku kilkanaście lat temu.
Pochody pierwszomajowe we Włocławku kilkanaście lat temu [zdjęcia]
Święto pracy - dzień wolny
Święto pracy, które przypada 1 maja jest także dniem ustawowo wolnym od pracy. Oznacza to, że szkoły oraz instytucje będą tego dnia nieczynne, podobnie jak większość sklepów i punktów usługowych.
