W bydgoskim ratuszu można było wpisywać się do specjalnie wyłożonej księgi kondolencyjnej. Po 6 latach od katastrofy smoleńskiej prezentujemy część wpisów bydgoszczan.
10 kwietnia 2010 roku na wszystkich budynkach administracji flagi zostały już opuszczone do połowy wysokości masztów.
Nie odbyła się również żadna z imprez, na których mieli bawić się bydgoszczanie. Odwołana została wielka zabawa plenerowa Nordic Walking w Myślęcinku i Spotkanie Miłosierdzia na Starym Rynku. W związku z tragedią Opera Nova odwołała spektakl "Jasia i Małgosi". Wszystkie imprezy taneczne i koncerty odwołały też bydgoskie kluby.
Swoje imprezy odwołali również sportowcy, m.in. żużlowcy Polonii i piłkarze Zawiszy. Polski Związek Piłki Nożnej ogłosił, że spotkania z powodu żałoby się nie odbędą.
W kwietniu 2010 roku odwołano także wojewódzki zjazd Platformy Obywatelskiej, który był zaplanowany był na obiektach Zawiszy.
10 kwietnia o godzinie 18 w bydgoskiej katedrze odbyła się specjalna msza w intencji ofiar katastrofy lotniczej. Mszę świętą poprowadził biskup Jan Tyrawa. O tej samej porze wierni modlili się za ofiary tragedii w Bazylice św. Wincentego a'Paulo.
We wtorek 13 kwietnia 2010 roku ulicami Bydgoszczy przeszli uczestnicy „Marszu Katyńskiego”, który ze względu za tragiczny wypadek pod Smoleńskiem miał podwójny wymiar.
W czwartek 15 kwietnia 2010 roku jedenastoosobowa delegacja pod przewodnictwem prezydenta Konstantego Dombrowicza udała się do Warszawy by złożyć hołd zmarłym tragicznie: prezydentowi RP -– Lechowi Kaczyńskiemu oraz jego żonie Marii.