Wielki Czwartek w Kościele katolickim
W Kościele katolickim Wielki Czwartek obchodzony jest na pamiątkę ustanowienia przez Jezusa sakramentów kapłaństwa i Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy.
Tego dnia do południa w kościołach katedralnych odprawiana jest uroczysta msza święta sprawowana przez biskupa. Nazywana jest Mszą Krzyżma, podczas której poświęcane są nowe oleje przeznaczone do namaszczeń w ramach sakramentów chrztu, bierzmowania, kapłaństwa, a także przy namaszczeniu chorych. W trakcie mszy księża odnawiają przyrzeczenia kapłańskie.
Z kolei w kościołach parafialnych w Wielki Czwartek wieczorem odprawiana jest uroczysta msza święta nazywana również Mszą Wieczerzy Pańskiej. To ona rozpoczyna Triduum Paschalne, podczas którego katolicy celebrują mękę, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Dla katolików to najważniejszy okres w roku liturgicznym.
Obrzęd obmycia stóp w bydgoskiej bazylice
W Wielki Czwartek, 17 kwietnia, w Bydgoskiej Bazylice pw. św. Wincentego a Paulo o godz. 19 rozpoczęła się uroczysta Msza Wieczerzy Pańskiej, podczas której odbył się tradycyjny obrzęd umycia nóg 12 mężczyznom, który był wspomnieniem gestu Jezusa, który umył stopy dwunastu apostołom.
Po mszy nastąpiło przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ciemnicy oraz adoracja.
Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego oraz wytycznymi Episkopatu Polski udział wiernych we mszach świętych w Wielki Czwartek nie był obowiązkowy, choć księża zachęcali do uczestnictwa.
