
Gdy, po często długim, męczącym i stresującym okresie szukania pracy, otrzymujemy w końcu wymarzoną ofertę myślimy - "uff mam nową pracę". Nie spoczywajmy jednak na laurach. Pamiętajmy, by w nowym miejscu pracy zbytnio się nie rozluźnić.

Okres próby
Większość pracodawców przed propozycją umowy na dłuższy okres lub czas nieokreślony zaoferuje okres próbny. To czas, by się wykazać i nie podpaść kierownictwu oraz zespołowi. Pracodawca ma prawo zatrudnić pracownika maksymalnie na 3 miesiące okresu próbnego.

Bycie na czas
Praca to miejsce, w którym trzeba być na czas. O tym, czy pracodawca wymaga przychodzenia na konkretną godzinę, czy pozwala pracownikom na elastyczne rozpoczynanie pracy np. między 8 a 10, dowiadujemy się zwykle na ostatniej rozmowie kwalifikacyjnej.

Spóźnienia
Firmy oferujące usługi m.in. sklepy, restauracje, kina, biura podróży, wymagają od pracowników bezwzględnej punktualności, gdyż to oni otwierają dany punkt usługowy. Osoby, które mają trudności z punktualnością, mają z pewnością mniejsze szanse na utrzymanie stanowiska w usługach. Co ważne, nawet pracownicy korporacji, które dają pewną dowolność w porannym przychodzeniu do pracy, muszą o czasie pojawiać się na zebraniach, prezentacjach, szkoleniach czy konferencjach.