
Zobacz jakie zasady złoszczenia się radzi psychoterapeutka Marta Chrostowska. Szczegóły na kolejnych slajdach.

1. Możesz się złościć, ale nigdy mnie nie obrażaj
Zasada niewymagająca większego komentarza. Złość nigdy nie daje przyzwolenia do obrażania kogokolwiek, a już tym bardziej osoby, dla której twoje słowa znaczą zdecydowanie więcej niż dla przypadkowego człowieka. Innymi słowy nie używaj wyzwisk i epitetów, których normalnie nigdy byś nie użył.

2. Możesz się złościć, ale złość się na mnie
W czasie złości często swoje emocje bardzo chętnie wyrzucamy do całego otoczenia. Tym samym, na naszej kłótni cierpią osoby, które w żaden sposób nie przyczyniły się do tego, że jest między nami spięcie. Dajmy im więc po ludzku święty spokój, bo sami również nie chcielibyśmy być mieszani w cudze problemy. Co więcej, takie przerzucanie złości na osoby postronne, w dłuższym rozrachunku może mieć efekt utraty ze swojego otoczenia bliskich, którzy będą tym zmęczeni.

3. Złość się, ale nie zakładaj, że wiem dlaczego
Jedna z najgorszych rzeczy jakie można zrobić w czasie kłótni nie tylko w relacji, ale także w życiu towarzyskim. Nie informując kogoś o powodzie naszej złości, nie dajemy sobie możliwości dojścia do konsensusu na podstawie rozmowy, czy też zmiany partnera/partnerki.