W Bydgoszczy tylko 4 panów ma więcej niż 100 lat. Jednym z nich jest Józef Kryszak z Bydgoszczy. W marcu tego roku obchodził 102. urodziny. Cieszy się sprawnością, dobrym zdrowiem, nie zawodzi go pamięć.
- Jest samodzielny, rano sam koło siebie wszystko zrobi - opowiada pani Janina, synowa Józefa Kryszaka. - Pospaceruje w ogródku, ogląda olimpiadę, komentuje, ciągle coś pisze.
Stulatkowie w Kujawsko-Pomorskiem
W Bydgoszczy stulatkowie-panowie to elitarna grupa. Jest ich tylko 4 na 27 mieszkańców, liczących co najmniej 100 lat. Najstarsza pani ma ukończone 106 lat. Mężczyźni mają od 101 do 104 lat.
W Polsce 100 lat dożywa coraz więcej osób. Obecnie jest ich ponad 2300. W województwie kujawsko-pomorskim na koniec 2015 r. było 287 stulatków. Z tego tylko 62 to mężczyźni. Wiekowi mieszkańcy mieszkają głownie w miastach - 196 osób, na wsi 91.
By uzupełnić tę statystykę dodajmy jeszcze, że w Toruniu 100 i więcej lat ma 34 mieszkańców, a we Włocławku - 16 (13 kobiet i 3 mężczyzn). W Toruniu najstarsi urodzili się w 1912 roku (4 osoby), najstarsza włocławianka - w 1910 roku.
Jaka jest ta starość? Jak się zmienia? W 2001 roku były prowadzone badania PolStu2001, w 2011- PolSenior. Szczególnie te drugie dały przekrojowy obraz sytuacji zdrowotnej i społecznej Polaków w wieku 65plus.
Ale na badania PolSenior2 pieniędzy nie ma. - Te badania ze względów społecznych powinny być kontynuowane - uważa dr Małgorzata Mossakowska z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, członek oby zespołów badawczych. - Wiemy, że społeczeństwo się starzeje, ale nie wiemy, jak.
Naukowcy chcieliby przeprowadzić badania tych samych osób, ale także innych. Choćby po to, by wiedzieć, czym różnią się obecni 80-latkowie od tych, którzy 80 lat mieli 5 lat temu? Wyniki pokazałyby, jak zmienia się starzenie, czy jest większe zagrożenie chorobami, niepełnosprawnością, czy nie? Rośnie zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze czy nie?
Świadczenie dla stulatka
Na razie 100-latkowie dostają extra pieniądze do otrzymywanej emerytury czy renty. Świadczenie honorowe przyznaje prezes ZUS, KRUS, czy szef biura emerytalnego służb mundurowych.
W naszym województwie ZUS wypłaca dodatek 122 osobom, a KRUS - 58.
Każdy jednak dostaje inną kwotę. Bo świadczenie jest w wysokości kwoty bazowej, obowiązującej w dniu ukończenia 100 lat. I nie jest waloryzowane. Dziś to 3408,62 zł brutto.
Kto nie jest ubezpieczony też ma prawo do takiego dodatku. Wtedy jednak on czy jego krewni muszą złożyć w ZUS wniosek i dołączyć dokument potwierdzający datę urodzenia.
***
Miała 135 lat! W Uzbekistanie zmarła najstarsza osoba świata, wideo: Cihan News Agency/x-news
