Pani Irena Białecka (z domu Łochowicz) urodziła się 23 maja 1925 roku w Poznaniu. Po narodzinach jej rodzice (jest jedynaczką) przeprowadzili się di Kaczkówka w gminie Żnin. Tam pracowali u miejscowego dziedzica dr. H. Wunschika. Wieś liczyła (w 1930 roku) 133 mieszkańców. Pani Irena także pracowała w tym gospodarstwie rolnym. Także w wojnę. Do szkoły chodziła w Kaczkowie. Po drugiej wojnie światowej wyszła za Leona i przeprowadzili się do Cerekwicy. Mąż Pani Ireny był przewodniczącym Gromadzkiej Rady Narodowej oraz sołtysem. Zmarł w 1978 roku. Irena Białecka urodziła sześć córek: Janinę, Irenę, Halinę, Teresę, Mirosławę i Krystynę. Ma także 12 wnuków, 17 prawnuków i 7 pra-prawnuków.
Pani Irena cały czas zajmowała się rodziną i niewielkim liczącym 1,5 ha gospodarstwem oraz zwierzętami, które w gospodarstwie hodowali. Pracowała zwykle koło domu. Teraz też lubi wziąć do ręki miotłę, albo grabie i trochę popracować przy domu.
- Jak przeprowadzili się do Cerekwicy, to zajmowałam się zwierzętami. Mleko, masło robiłam. Musiałam też zająć się dziesięciorgiem ludzi, bo jeszcze nasza mama z nami mieszkała - powiedziała pani Irena.
Zwykle, kiedy rozmawia się z osobami, które ukończyli sto lat, zadaje się pytanie np. o dietę, którą stulatek stosuje, że dożył tak zacnego wieku.
- Jaką dietę? Jeszcze za młoda jestem na dietę. Spokojne życie mam i dobrego zięcia - powiedziała nam z uśmiechem na ustach Irena Białecka.
Pani Irena w gronie rodziny i w miejscowym kościele p.w. św. Mikołaja świętowała w ubiegłym tygodniu. Natomiast w poniedziałek (26.05.2025) spotkała się z władzami Żnina, przedstawicielem KRUS oraz sołtysem.
Irena Białecka jest trzecią osobą, która w 2025 roku ukończyła sto lat.
ZOBACZ TAKŻE!
- Tak było na Biesiadzie Pałuckiej w Żninie. Pysznie i regionalnie! Mamy zdjęcia
- Noc Muzeów 2025 w Żninie. Drużyna Wojów Piastowskich Jantar przy Baszcie. Zdjęcia
- Ostatnie budki telefoniczne w Żninie. Pamiętacie, gdzie stały? [zdjęcia]
- Zofia Bujewska z Jadownik Rycerskich koło Żnina obchodziła 100. urodziny
