Z tej okazji Zbigniew Ostrowski, wicemarszałek województwa wręczył jubilatce marszałkowski medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis w uznaniu zasług na rzecz regionu i jego mieszkańców.
Po wojnie na studia
Pani Halina przyszła na świat 12 maja 1925 r. w Ostrowie Wlkp. jako jedynaczka. Jej ojciec był rolnikiem zarządzającym kilkoma majątkami ziemskimi. Przed wybuchem II wojny światowej rodzina przeniosła się do Poznania, gdzie pani Halina uczęszczała do Prywatnego Gimnazjum Żeńskiego ks. Czesława Piotrowskiego na Łazarzu.
Czas wojny spędziła pracując przymusowo w zakładach przemysłowych w Poznaniu, które przed wojną nosiły nazwę Zakładów Hipolita Cegielskiego. Po wojnie zdała maturę i podjęła studia matematyczne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, po czym rozpoczęła karierę naukową na Politechnice Poznańskiej.
Wspólna pasja z mężem
W latach 60. przeniosła się do Bydgoszczy, gdzie przez wiele lat wykładała matematykę w Wyższej Szkole Inżynierskiej, a później w Wyższej Szkole Pedagogicznej - obecnym Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego. Pracę dydaktyczną i badawczą łączyła z działalnością wychowawczą i społeczną.

W 1952 r. wyszła za mąż za matematyka Tadeusza Jędrykę. Małżonkowie razem prowadzili działalność naukową, pracując zarówno w Poznaniu, jak i w Bydgoszczy. Doczekali się trójki dzieci, ośmiorga wnucząt i jednego prawnuka.
Audiobooki na świeżym powietrzu
Choć matematyka była jej życiową pasją, pani Halina z biegiem lat zainteresowała się również teologią - którą studiowała już w wieku dojrzałym - oraz historią. Zawsze chętnie sięgała po książki, a dziś, mimo problemów ze wzrokiem, z przyjemnością słucha audiobooków i radia. Wolny czas najchętniej spędza na tarasie, czerpiąc radość z kontaktu z naturą.
Samorząd województwa honoruje stuletnich mieszkańców regionu od 2018 r. Rodziny mieszkańców regionu, którzy w najbliższym czasie kończą sto lat, a także starszych, Urząd Marszałkowski zachęca do kontaktu pod numerem telefonu 56/62-18-344 i adresem e-mailowym: [email protected]
