Jubileuszowe obchody z okazji 100 -lecia klubu Czarni Nakło rozpoczęły się w mieście w styczniu br. i trwać będą aż do grudnia. - Bo jak balować to cały rok – żartuje prezes klubu Piotr Świniarski.
Na jesień zaplanowano jednak okolicznościową galę z udziałem wszystkich pokoleń zawodników, trenerów i działaczy sportowych. Gości zaproszono w sobotę 23 września do sali widowiskowej Nakielskiego Ośrodka Kultury. Uroczyste spotkanie poprowadził Lechosław Draeger. Na początek zaprezentowano film dokumentujący minione i obecne lata działalności klubu. O historii Czarnych Nakło opowiadał też Piotr Świniarski.
Nie tylko piłka nożna w Nakle
Większości nakielan klub kojarzy z piłką nożną, ale nie tylko tę dyscyplinę trenowano. Na przestrzeni lat działały sekcje zapasów, lekkiej atletyki, żużla, w czasach międzywojennych, a także w latach 90. trenowano też koszykówkę. Ciekawostką jest funkcjonowanie sekcji pływackiej, której wychowankowie - podczas zawodów - ścigali się na 4 km szlaku między śluzami w Nakle.
To Cię może również zainteresować
A wszystko zaczęło się 15 marca 1923 r. kiedy to utworzono w Nakle Klub Sportowy Dobij. Dwa lata później zmienił on nazwę na KS Czarni Nakło. W latach 20. zawodnicy mieli do dyspozycji boisko znajdujące się na terenie obecnego Parku 700-lecia. Pod koniec lat 30. zrodził się w Nakle pomysł zbudowania stadionu na 25 tys. widzów w rejonie obecnego parku Sobieskiego, ale budowa stadionu to czasy po II wojnie światowej. Obiekt wniesiony został częściowo w czynie społecznym.
Największe sukcesy w historii klubu osiągali zapaśnicy. Piłkarze dwukrotnie grali w trzeciej lidze. W mieście wciąż wspomina się to z nostalgią.
- Zaskoczony jestem ile było dyscyplin w klubie. Życzę piłkarzom, by poprawili swoje obecne wyniki, bo ja pamiętam jak grali w III lidze. Życzyłbym sobie, aby piłkarze Czarnych zajęli należne im miejsce w wyższych klasach rozgrywkowych – mówił w Nakle Eugeniusz Nowak, prezes Kujawsko - Pomorskiego Związku Piłki Nożnej.
Odznaki i listy gratulacyjne
Jubileusz był okazją do odznaczenia zasłużonych działaczy. Srebrną Honorową Odznakę PZPN wręczono: Tadeuszowi Sobolowi, Sławomirowi Napierale, Stefanowi Grzegorkowi oraz Andrzejowi Boińskiemu. Z kolei Złotej Odznaki Honorowej K-PZPN gratulowano: Janowi Grabarskiemu, Lechosławowi Draegerowi, Markowi Nowakowi i Kazimierzowi Dembińskiemu. Pośmiertnie przyznano ją Zdzisławowi Janowiakowi.
Eugeniusz Nowak wraz ze swoim zastępcą Michałem Dołożenko wręczyli też w Nakle Srebrne Odznaki Honorowe K-PZPN. Otrzymali je: Adam Kensy, Paweł Wiśniewski, Stanisław Meler, Waldemar Krupiński, Tomasz Rompalski oraz Andrzej Szostak.
Kilkadziesiąt osób uhonorowano listami gratulacyjnymi od władz Nakła i klubu.
- Działania sportowe to nie tyko praca na boisku, to także budowanie wartości, dyscypliny, wytrwałości, zasad fair play – podkreślał Sławomir Napierała, burmistrz Nakła. - Cieszę się, że młodzież garnie się do sportu. Jak widzi się sportowców trenujących w Nakle, Potulicach, Paterku to serce się raduje.
W przerwach gali najmłodsi zawodnicy Czarnych Nakło recytowali hymn klubu. Dla uczestników spotkania wystąpili też nauczyciele Szkoły Muzycznej w Nakle: Dorota Demidowicz (fortepian) i Simona Skrebutenaite (śpiew). Chętni obejrzeć mogli też okolicznościową wystawę w holu NOK.
