Zygfryd Żurawski, Tomasz Zaboklicki oraz Zenon Duszyński są w najświeższym rankingu miesięcznika Forbes na 39. miejscu, rok temu byli na 87., czyli to skok aż o 48 oczek.
Majątek współwłaścicieli bydgoskiej Pesy powiększył się z 230 do 530 mln zł, co zawdzięczają licznym kontraktom na produkcję tramwajów i pociągów na polskim i zagranicznych rynkach. Żurawski,i Duszyński mają po ok. 24 proc. udziałów w Pesie.
47 punktów wyżej są na liście "100 najbogatszych Polaków" Wiesława i Kazimierz Herba - awans z 85. na 38. miejsce (majątek: 535 mln zł).
To właściciele giełdowej spółki Neuca (dawny Torfarm) w Toruniu - jednego z największych hurtowników na rynku leków. Neuca dostarcza medykamenty do 10 tys. polskich aptek.
W pierwszej dziesiątce jest, tradycyjnie, Roman Karkosik, jednak w tym roku spadł z 7. na 8. miejsce (majątek: 2,4 mld zł).
Karkosik razem z żoną Grażyną są jednymi z największych w tej części Europy inwestorów giełdowych. Stworzyli grupę kapitałową, w której skład wchodzą 23 firmy produkcyjne oraz 20 handlowych w 11 krajach (sektor chemiczny i motoryzacyjny).
Z 80. na 68. pozycję awansowali Barbara i Jan Kolańscy (390 mln zł). Ich giełdowa spółka Colian produkuje m.in. słodycze Grześki i Jeżyki w bydgoskiej Jutrzence.
Z 55. na 61. miejsce spadł z kolei Krzysztof Grządziel (455 mln zł).
Przypomnijmy, stworzona przez niego firma DGS to liczący się na świecie producent nakrętek do butelek, m.in. alkoholi znanych marek. Pierwsze miejsce na liście krezusów cały czas należy do pochodzącego z Bydgoszczy Jana(11,3 mld zł).
"100 najbogatszych Polaków" zgromadziło łącznie ponad 100 mld złotych. Autorzy rankingu twierdzą, że wygrywają przede wszystkim ci, którzy robią interesy za granicą, jak na przykład nasza Pesa. Polscy przedsiębiorcy "miażdżą" zagraniczną konkurencję oryginalnymi konceptami.
