1000 złotych dodatku dla nauczyciela za trudne warunki...

  1000 złotych dodatku dla nauczyciela za trudne warunki pracy? Gmina: To nieprawda!

  (ea, kk)

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  Na pensję nauczyciela składa się wynagrodzenie zasadnicze i dodatki

  Na pensję nauczyciela składa się wynagrodzenie zasadnicze i dodatki ©Aleksander Ławrynowicz

  - Aż 995 zł dodatku za trudne warunki pracy może otrzymać nauczyciel w gminie Czersk - podaje MEN. Samorząd stanowczo dementuje te informacje. Ale to niejedyna rozbieżność w wyliczeniach ministerstwa.
  Na pensję nauczyciela składa się wynagrodzenie zasadnicze i dodatki

  Na pensję nauczyciela składa się wynagrodzenie zasadnicze i dodatki ©Aleksander Ławrynowicz

  Ostatnio MEN na swoim profilu na Facebooku w infografice podał wysokość dodatków, wypłacanych nauczycielom przez gminy.

  Gmina: - Tyle nie płacimy  Wśród wymienionych miejscowości znalazła się gmina Czersk z województwa pomorskiego. Według ministerstwa dodatek za warunki pracy wynosi w tej gminie od 106 zł do 995 zł.  Tymczasem według informacji, które uzyskaliśmy w Urzędzie Gminy w Czersku jest inaczej.
  - Nie wiemy, czy pani minister ma na myśli naszą gminę, ale nie ma innej gminy Czersk w Polsce. Dane przedstawione przez MEN nie pokrywają się z wysokością wypłacanych przez nas dodatków - usłyszeliśmy w urzędzie.

  W gminie Czersk minimalny dodatek za warunki pracy dla dyrektorów szkół wynosi 333,70 zł, natomiast maksymalny - 530, 72 zł. W przypadku nauczycieli kwoty te wynoszą odpowiednio 20 zł i 350 zł.

  Nie jest to jedyna nieścisłość. Na przykład, według MEN w Łodzi dodatek motywacyjny dla nauczycieli wynosi od 20 do 1500 zł. Władze miasta twierdzą jednak, że dane te nie mają nic wspólnego z obowiązującą uchwałą rady miejskiej. Łódzki dodatek za wychowawstwo w szkole to maksymalnie 200 zł, a w przedszkolach jest to 100 zł.

  Gwarantowany jest jeden  Dodatki to ważny element nauczycielskiej pensji, której podstawą jest niskie wynagrodzenie zasadnicze. Pedagodzy mają zagwarantowany tylko dodatek za wysługę lat. Zgodnie z Kartą Nauczyciela jest on równy 1 proc. wynagrodzenia zasadniczego za każdy przepracowany rok. Jest on wypłacany od czwartego roku pracy.

  O przyznaniu pozostałych dodatków i ich wysokości decydują samorządy, w zależności od swoich możliwości finansowych. Nauczyciele przeważnie otrzymują dodatki za wychowawstwo, za trudne warunki pracy, motywacyjne, za opiekę nad stażystą itp. Przyznawane są też dodatki funkcyjne, np. dla dyrektorów i wicedyrektorów szkół, kierowników warsztatów szkolnych czy świetlic.

  Podstawą do wyliczenia dodatków jest przede wszystkim wynagrodzenie zasadnicze. Jego wysokość zależy od wykształcenia i stopnia awansu zawodowego nauczyciela. W ubiegłym roku wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym w przy­padku stażysty wyniosło 2417 zł, kontraktowego - 2487 zł, mianowanego - 2824 zł, a dyplomowanego - 3317 zł (wszystkie kwoty są kwotami brutto). Zgodnie z zapowiedziami MEN nauczyciele mieli otrzymać podwyżki pensji zasadniczych od 1 stycznia br., ale rozporządzenie w tej sprawie wciąż jest w fazie projektu.

  Stawki są zbliżone  Sprawdziliśmy, na jakie dodatki mogą liczyć pedagodzy w regionie. W Bydgoszczy nauczyciele otrzymują m.in. dodatek za wychowawstwo w wysokości 165,85 zł. Tyle samo dostaje wychowawca grupy przedszkolnej. Pedagodzy mogą liczyć na dodatek motywacyjny, który wynosi nie mniej niż 3 proc. i nie więcej niż 30 proc. wynagrodzenia zasadniczego. W sumie w Bydgoszczy w ubiegłym roku na wynagrodzenia nauczycieli wydano ogółem ponad 257 mln zł.

  Zobacz także: ZUS ma nowy pomysł. Dyrektor ma sprawdzać, czy nauczyciel naprawdę choruje!

  Wychowawca klasy w toruńskiej szkole lub oddziału w przedszkolu otrzymuje miesięcznie 90 zł. Toruńscy nauczyciele mogą otrzymać dodatek motywacyjny nie wyższy niż 25 proc. wynagrodzenia zasadniczego. - W roku 2018 wydatki na wynagrodzenia nauczycieli wyniosły ponad 166 mln zł, w tym prawie 10 mln zł z budżetu gminy - informuje Magdalena Stremplewska, rzecznik prezydenta Torunia.

  W Grudziądzu dyrektorzy szkół otrzymują od 160 do 800 zł. Szefowie przedszkoli mogą liczyć na 160-400 zł miesięcznie. Nauczycielom pracującym w szkołach specjalnych przysługuje dodatkowo 20 proc. wynagrodzenia zasadniczego.

  Wysokość dodatków podobnie kształtuje się we Włocławku. Za trudne warunki pracy, na przykład za prowadzenie praktycznej nauki zawodu można otrzymać 5,9 proc. średniego wynagrodzenia nauczyciela stażysty, czyli około 150 zł.

  Zapytaliśmy MEN, na jakiej podstawie wyliczył podane przez siebie stawki. Anna Ostrowska, rzecznik ministerstwa odpowiedziała, że „Podane kwoty zostały przekazane przez dyrektorów szkół bezpośrednio do Systemu Informacji Oświatowej. Trzeba zaznaczyć, że podane kwoty to rozpiętość pomiędzy najniższą i najwyższą wartością dodatku wykazaną w systemie”.

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (4)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (4) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej
  Weź udział w największej konferencji marketingowej w regionie!

  Weź udział w największej konferencji marketingowej w regionie!

  Wielkie muzyczne show w Bydgoszczy! 12 znakomitych wokalistów i ponad 20 przebojów muzyki!

  Wielkie muzyczne show w Bydgoszczy! 12 znakomitych wokalistów i ponad 20 przebojów muzyki!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  100. rocznica wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

  100. rocznica wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego