ZUS ma nowy pomysł. Dyrektor ma sprawdzać, czy nauczyciel...

  ZUS ma nowy pomysł. Dyrektor ma sprawdzać, czy nauczyciel naprawdę choruje!

  (ea)

  Gazeta Pomorska

  Gazeta Pomorska

  ZUS proponuje dyrektorom szkół, aby sprawdzali, w jaki sposób nauczyciele wykorzystują zwolnienia lekarskie.

  ZUS proponuje dyrektorom szkół, aby sprawdzali, w jaki sposób nauczyciele wykorzystują zwolnienia lekarskie. ©Katarzyna Misztal

  ZUS zachęca dyrektorów szkół, aby kontrolowali nauczycieli na zwolnieniach lekarskich. Szefowie placówek są oburzeni tą propozycją.
  ZUS proponuje dyrektorom szkół, aby sprawdzali, w jaki sposób nauczyciele wykorzystują zwolnienia lekarskie.

  ZUS proponuje dyrektorom szkół, aby sprawdzali, w jaki sposób nauczyciele wykorzystują zwolnienia lekarskie. ©Katarzyna Misztal

  - Otrzymałem pismo z ZUS, w którym poinformowano mnie, że mam sprawdzać, jak nauczyciele wykorzystują zwolnienia lekarskie - mówi jeden z dyrektorów szkół w regionie.

  Czy to obowiązek?
  - Do każdego 15-tego dnia miesiąca mamy przekazywać do ZUS-u sprawozdanie - wyjaśnia dyrektor. - Do pisma dołączono specjalny formularz, w którym należy napisać kto jest lub był na zwolnieniu i w związku z tym otrzymuje zasiłek chorobowy, zasiłek opiekuńczy lub świadczenie rehabilitacyjne. Należy też podać, kiedy została przeprowadzona kontrola i jak ona wypadła.
  Jak podkreśla nasz rozmówca, w piśmie wyraźnie zaznaczono, że nie tylko ZUS „kontroluje prawidłowość wykorzystywania zwolnień w ramach ustawowego obowiązku. Ustawowy obowiązek kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy jest nałożony także na płatników składek, którzy ustalają prawo do zasiłków i je wypłacają”.

  - Skoro mówimy o„ustawowym obowiązku”, to rozumiem, że jako szefowie szkół musimy te kontrole przeprowadzać - mówi dyrektor. - Nie wyobrażam sobie, jak miałoby to wyglądać. Czy po pracy będę teraz odwiedzał nauczycieli w domach i sprawdzał, czy rzeczywiście są chorzy? To absurd!

  ZUS namawia do donosów! Zachęcą pracodawców do raportowania o nadużyciach pracowników!

  ZUS: - Tylko przypominamy
  ZUS przyznaje, że dyrektorzy szkół mogli odnieść wrażenie, iż mają obowiązek przeprowadzania kontroli. - Jest to nieporozumienie W pierwszych pismach, które wysłaliśmy do dyrektorów placówek, rzeczywiście znalazło się sformułowanie o ustawowym obowiązku kontrolowania wykorzystywania zwolnień lekarskich przez płatników składek - mówi Krystyna Michałek, rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

  Jak wyjaśnia, kolejne pisma zawierały już inne sformułowanie: „Uprawnienia do kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy mają także płatnicy składek, którzy ustalają prawo do zasiłków i je wypłacają swoim ubezpieczonym.
  W województwie kujawsko-pomorskim ZUS wysyłał 5339 listów do wszystkich pracodawców, którzy zatrudniają powyżej 20 osób z przypomnieniem, że mają oni prawo prowadzić kontrolę prawidłowości wykorzystania zwolnień (Oddział ZUS w Bydgoszczy -2709 pism, Oddział ZUS w Toruniu -2630). Pisma te otrzymali również dyrektorzy szkół.

  - Chcieliśmy w ten sposób przypomnieć pracodawcom, by pamiętali o swoich uprawnieniach – wyjaśnia rzeczniczka.
  Prośba ZUS dotyczy przekazywania informacji o przeprowadzonych kontrolach w okresach, za które pracodawcy wypłacali swoim pracownikom zasiłek chorobowy, zasiłek opiekuńczy lub świadczenie rehabilitacyjne. Chodzi o informację tylko za miesiące, w których kontrole były przeprowadzane.

  Składki ZUS 2019. Ile płaci przedsiębiorca, pracownik, a ile pracodawca? [UMOWY ZLECENIA I O DZIEŁO

  Krystyna Michałek dodaje, że dzięki przekazaniu informacji przez płatników składek i połączeniu ich z wynikami kontroli ZUS, będzie można przeanalizować pełne dane. - Chodzi o to, aby sprawdzić skuteczność dotychczasowych działań i wpro­wadzić nowe rozwiązania, które pozwolą zracjonalizować wydatki na zasiłki oraz zapobiec wypłacie nienależnych świadczeń.


  Zobacz wideo: Mały ZUS - większe oszczędności dla firmy.  Sprawdzają też innych
  Nauczyciele masowo zaczęli chorować przed Bożym Narodzenia. „Belferska grypa” cały czas wraca. Na przykład, jak podało „Radio Eska”, dwa dni temu w Konstantynowie Łódzkim w trzech podstawówkach zwolnienia dostarczyło w sumie prawie 100 nauczycieli. Z kolei w Grudziądzu przed feriami zachorowało sporo nauczycieli w dwóch podstawówkach.

  - Analizujemy i weryfikujemy informacje o możliwych „masowych” zwolnieniach pośród różnych grup zawodowych w poszczególnych regionach kraju, także grupę zawodową nauczycieli. Zdecydowana większość kontroli jest wszczynana przez zakład z własnej inicjatywy - wyjaśnia Krystyna Michałek.

  W województwie kujawsko- pomorskim ZUS wszczął 624 kontrole dotyczące zwolnień lekarskich nauczycieli, z czego tylko 2 na wniosek samego pracodawcy. (Oddział ZUS w Bydgoszczy -146 kontroli, Oddział ZUS w Toruniu -478).

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (92)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (92) forum.pomorska.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej
  Weź udział w największej konferencji marketingowej w regionie!

  Weź udział w największej konferencji marketingowej w regionie!

  Wielkie muzyczne show w Bydgoszczy! 12 znakomitych wokalistów i ponad 20 przebojów muzyki!

  Wielkie muzyczne show w Bydgoszczy! 12 znakomitych wokalistów i ponad 20 przebojów muzyki!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  100. rocznica wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

  100. rocznica wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego