- Otrzymałem pismo z ZUS, w którym poinformowano mnie, że mam sprawdzać, jak nauczyciele wykorzystują zwolnienia lekarskie - mówi jeden z dyrektorów szkół w regionie.
Czy to obowiązek?
- Do każdego 15-tego dnia miesiąca mamy przekazywać do ZUS-u sprawozdanie - wyjaśnia dyrektor. - Do pisma dołączono specjalny formularz, w którym należy napisać kto jest lub był na zwolnieniu i w związku z tym otrzymuje zasiłek chorobowy, zasiłek opiekuńczy lub świadczenie rehabilitacyjne. Należy też podać, kiedy została przeprowadzona kontrola i jak ona wypadła.
Jak podkreśla nasz rozmówca, w piśmie wyraźnie zaznaczono, że nie tylko ZUS „kontroluje prawidłowość wykorzystywania zwolnień w ramach ustawowego obowiązku. Ustawowy obowiązek kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy jest nałożony także na płatników składek, którzy ustalają prawo do zasiłków i je wypłacają”.
- Skoro mówimy o„ustawowym obowiązku”, to rozumiem, że jako szefowie szkół musimy te kontrole przeprowadzać - mówi dyrektor. - Nie wyobrażam sobie, jak miałoby to wyglądać. Czy po pracy będę teraz odwiedzał nauczycieli w domach i sprawdzał, czy rzeczywiście są chorzy? To absurd!
ZUS namawia do donosów! Zachęcą pracodawców do raportowania o nadużyciach pracowników!
ZUS: - Tylko przypominamy
ZUS przyznaje, że dyrektorzy szkół mogli odnieść wrażenie, iż mają obowiązek przeprowadzania kontroli. - Jest to nieporozumienie W pierwszych pismach, które wysłaliśmy do dyrektorów placówek, rzeczywiście znalazło się sformułowanie o ustawowym obowiązku kontrolowania wykorzystywania zwolnień lekarskich przez płatników składek - mówi Krystyna Michałek, rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Jak wyjaśnia, kolejne pisma zawierały już inne sformułowanie: „Uprawnienia do kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy mają także płatnicy składek, którzy ustalają prawo do zasiłków i je wypłacają swoim ubezpieczonym.
W województwie kujawsko-pomorskim ZUS wysyłał 5339 listów do wszystkich pracodawców, którzy zatrudniają powyżej 20 osób z przypomnieniem, że mają oni prawo prowadzić kontrolę prawidłowości wykorzystania zwolnień (Oddział ZUS w Bydgoszczy -2709 pism, Oddział ZUS w Toruniu -2630). Pisma te otrzymali również dyrektorzy szkół.
- Chcieliśmy w ten sposób przypomnieć pracodawcom, by pamiętali o swoich uprawnieniach – wyjaśnia rzeczniczka.
Prośba ZUS dotyczy przekazywania informacji o przeprowadzonych kontrolach w okresach, za które pracodawcy wypłacali swoim pracownikom zasiłek chorobowy, zasiłek opiekuńczy lub świadczenie rehabilitacyjne. Chodzi o informację tylko za miesiące, w których kontrole były przeprowadzane.
Składki ZUS 2019. Ile płaci przedsiębiorca, pracownik, a ile pracodawca? [UMOWY ZLECENIA I O DZIEŁO
Krystyna Michałek dodaje, że dzięki przekazaniu informacji przez płatników składek i połączeniu ich z wynikami kontroli ZUS, będzie można przeanalizować pełne dane. - Chodzi o to, aby sprawdzić skuteczność dotychczasowych działań i wprowadzić nowe rozwiązania, które pozwolą zracjonalizować wydatki na zasiłki oraz zapobiec wypłacie nienależnych świadczeń.
Zobacz wideo: Mały ZUS - większe oszczędności dla firmy.
Sprawdzają też innych
Nauczyciele masowo zaczęli chorować przed Bożym Narodzenia. „Belferska grypa” cały czas wraca. Na przykład, jak podało „Radio Eska”, dwa dni temu w Konstantynowie Łódzkim w trzech podstawówkach zwolnienia dostarczyło w sumie prawie 100 nauczycieli. Z kolei w Grudziądzu przed feriami zachorowało sporo nauczycieli w dwóch podstawówkach.
- Analizujemy i weryfikujemy informacje o możliwych „masowych” zwolnieniach pośród różnych grup zawodowych w poszczególnych regionach kraju, także grupę zawodową nauczycieli. Zdecydowana większość kontroli jest wszczynana przez zakład z własnej inicjatywy - wyjaśnia Krystyna Michałek.
W województwie kujawsko- pomorskim ZUS wszczął 624 kontrole dotyczące zwolnień lekarskich nauczycieli, z czego tylko 2 na wniosek samego pracodawcy. (Oddział ZUS w Bydgoszczy -146 kontroli, Oddział ZUS w Toruniu -478).