Zobacz wideo: 2023 jest Rokiem Mikołaja Kopernika w woj. kujawsko-pomorskim.

Rano otwarto wystawę pamiątek powstańczych w Muzeum Ziemi Pałuckiej, a potem odsłonięto kamienie bohaterów: Tadeusza Lerchenfelda oraz Jana Tomaszewskiego.
W kościele św. Floriana odprawiono mszę świętą w intencji Powstańców Wielkopolskich, ich rodzin, a także Ojczyzny. Po niej w towarzystwie kampanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego, wszyscy przeszli na boisko Szkoły Podstawowej nr 1, która nosi imię uczestników bohaterskiego zrywu sprzed 104 lat.
- Od wielu lat kolejne pokolenia uczniów naszej szkoły i zgromadzeni goście składają hołd bohaterom, którzy tak umiłowali Ojczyznę, że za jej wolność gotowi byli oddać swoje życie - powiedział Marek Orzechowski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. Powstańców Wielkopolskich w Żninie.
Tam odczytano apel poległych, honorowe salwy karabinowe oddali żołnierze z 2 Batalionu Logistycznego im. Ziemi Żnińskiej, a przedstawiciele Bractwa Kurkowego z Piechcina wystrzelili z armaty.
- Te wydarzenia to święto ojców naszej wolności. Społeczeństwo winne jest pamięć i szacunek bohaterom walk z lat 1918 - 1919 za ich męstwo w walce z zaborcą. Dziś Polacy cieszą pokojem i wolnością. To bezcenny dar ofiarowany nam także przez Powstańców Wielkopolskich. Bohaterowie dzisiejszego święta to jeden z najlepszych wzorów prawdziwego patriotyzmu - powiedział starosta Zbigniew Jaszczuk.
- Jak głosi powstańcze epitafium "Nikt im iść nie kazał. Poszli, bo wiedzieli za co idą walczyć, komu spłacać dług". Dziś połączeni w zadumie i wdzięczności oddajemy hołd naszym rodakom, dzięki którym możemy żyć w wolnej i niepodległej Ojczyźnie. Cześć i chwała bohaterom! Cześć i chwała Powstańcom Wielkopolskich - powiedział wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.
Uroczystości zakończyły się koncertem w hołdzie Powstańcom Wielkopolskim, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 1 w Żninie.