Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

10-lecie Izby Pamięci Marii Dąbrowskiej [zdjęcia]

Karolina Rokitnicka
Karolina Rokitnicka
W Płonnem uczczono 10-lecie Regionalnej Izby Pamięci Marii Dąbrowskiej
W Płonnem uczczono 10-lecie Regionalnej Izby Pamięci Marii Dąbrowskiej KR
W Płonnem uczczono 10-lecie Regionalnej Izby Pamięci Marii Dąbrowskiej. Z tej okazji przygotowano program artystyczny i okolicznościowe przemówienia.

Choć Płonne to niewielka wieś, pojawia się w niej sporo turystów.
- Część gości dobrze zna okolice, ale niektórzy trafiają do nas z polecenia lub dzięki informacjom w prasie czy serwisach internetowych – mówi opiekunka Regionalnej Izby Pamięci Marii Dąbrowskiej.
Muzeum powstało w miejscowej szkole w październiku 2006. Jest udostępnione dla zwiedzających codziennie, również w soboty i niedziele, ale należy się wcześniej umówić telefonicznie (tel. 608 496 595). 

Jak w dworku

W izbie zobaczyć można meble i kominek z okresu międzywojennego, książki autorstwa Dąbrowskiej, publikacje poświęcone artystce, zdjęcia oraz reprodukcje obrazów malowanych przez pisarkę, których oryginały znajdują się z w zbiorach Muzeum Literatury w Warszawie. Reprodukcje były zbierane przez lata i przechowywała je toruńska Książnica Kopernikańska. Zachowało się też pięć listów pisanych przez Dąbrowską do siostry mieszkającej w Płonnem – Heleny Hepke. Przed budynkiem jest obelisk poświęcony Marii Dąbrowskiej. 

Wspólna inicjatywa

Izba powstała, by uczcić pobyty Marii Dąbrowskiej w Płonnem. Pisarka na pewno przebywała trzykrotnie: we wrześniu 1925, sierpniu 1926 i październiku 1929 roku. Potwierdzają to jej „Dzienniki”.

Czytaj również: Nie otwieraj podejrzanych zdjęć na Facebooku. To atak hakerów!

- Kadra naszej szkoły w latach 90. starała się, by utworzyć muzeum. Brakowało jednak pieniędzy. Inicjatywa odrodziła się w latach 2003-04. Włączyli się w nią mieszkańcy. Pomysł stał się realny dzięki wsparciu unii i gminy - dodaje opiekunka izby.
Gmina na urządzenie i wyposażenie izby pozyskała 65,7 tys. zł z Programu Odnowy Wsi. Dołożyła do tej inicjatywy 46,9 tys. zł z własnego budżetu. Na muzeum zaadaptowano dwa pomieszczenia. Przypominają pokoje jz dworku. Wnętrza aranżował Henryk Sobczyk z Torunia, projektant m.in. ratusza w Brukseli. W przedsięwzięcie zaangażowało się wiele osób, m.in. państwo Skrzypek z Torunia i Małgorzata Masłowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska