11 listopada 2023 - czy trzeba iść do kościoła?
11 listopada w Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy.
W sobotę, 11 listopada 2023 roku, obchodzimy 105. rocznicę odzyskania niepodległości.
Narodowe Święto Niepodległości obchodzimy 11 listopada, dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku, po 123 latach zaborów. Ten dzień ustanowiono świętem państwowym w 1937 roku, które następnie zniesiono w 1945 roku, a ostatecznie przywrócono w roku 1989. Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada jest dniem wolnym od pracy.
11 listopada w kościołach w Polsce sprawowane są Msze Św. w intencji Ojczyzny. Wielu wiernych zastanawia się, czy Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada jest świętem kościelnym i czy trzeba iść do kościoła tego dnia. Czy 11 listopada wiernych obowiązuje uczestnictwo we Mszy świętej?
Narodowe Święto Niepodległości 11 listopada nie jest świętem nakazanym. Oznacza to, że 11 listopada NIE MA obowiązku uczestniczenia we Mszy Świętej.
Choć nie ma obowiązku uczestniczenia 11 listopada we mszy świętej, wiele osób i tak idzie tego dnia do kościoła, by modlić się w intencji Ojczyzny. W Narodowe Święto Niepodległości sprawowane są Msze Św. w intencji Ojczyzny, w których zwyczajowo biorą udział również przedstawiciele władz państwowych.
O tym, czy uczestnictwo we mszy 11 listopada - w Narodowe Święto Niepodległości - jest obowiązkowe, decyduje kanon 1246 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Czytamy w nim: "Niedziela, w czasie której jest czczona tajemnica paschalna, na podstawie tradycji apostolskiej winna być obchodzona w całym Kościele jako najdawniejszy dzień świąteczny nakazany. Ponadto należy obchodzić dni Narodzenia Pana naszego Jezusa Chrystusa, Objawienia Pańskiego, Wniebowstąpienia oraz Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, Jej Niepokalanego Poczęcia i Wniebowzięcia, Świętego Józefa, Świętych Apostołów Piotra i Pawła, wreszcie Wszystkich Świętych".
Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami kościelnymi, obowiązek uczestniczenia we Mszy Św. obowiązuje tylko we wskazane dni, które znalazły się na tzw. liście świąt nakazanych. Znajdują się na niej następujące dni:
- wszystkie niedziele
- 1 stycznia (Nowy Rok) - Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi
- 6 stycznia - Święto Trzech Króli
- Boże Ciało - obchodzone w czwartek po Uroczystości Trójcy Przenajświętszej
- 15 sierpnia - Matki Boskiej Zielnej
- 1 listopada - Uroczystość Wszystkich Świętych
- 25 grudnia - Boże Narodzenie
11 listopada 2023. Czy 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości jest wolny od pracy?
11 listopada w Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości. 11 listopada jest dniem ustawowo wolnym od pracy.
W tym roku Święto Niepodległości wypada w sobotę. Zgodnie z Kodeksem Pracy za każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela, pracownikowi należy się cały dzień wolny. W przypadku pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasowym wolne za święto przypadające w sobotę powinno wynosić osiem godzin.
11 listopada - co to za święto?
11 listopada w Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości - święto państwowe upamiętniające odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 roku, po 123 latach zaborów.
To Cię może też zainteresować
- Te błędy popełniamy przy gotowaniu rosołu. Oto porady Magdy Gessler
- Kiedy najlepiej wypić ostatnią kawę w ciągu dnia? O tej godzinie lepiej nie pić kawy
- Zaskakujące skutki uboczne rezygnacji z herbaty. Sprawdź, co mówią eksperci
- Te rośliny doniczkowe przyciągają pieniądze, miłość i szczęście. Warto je mieć w domu