Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości. Czy trzeba iść do kościoła?

OPRAC.: online za wikipedia
11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Czy tego dnia trzeba iść do kościoła?
11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Czy tego dnia trzeba iść do kościoła? Karolina Misztal
11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. To ważna data w historii Polski. Katolicy zastanawiają się, czy 11 listopada trzeba iść do kościoła? Sprawdź, czy jest to święto nakazane w Kościele katolickim.

Zobacz także wideo: Masz Niepodległości ma się odbyć mimo pandemii. "Mamy nadzieję, że policja będzie zachowywać się tak jak w czasie obecnych protestów w Polsce"

11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada w Polsce obchodzone jest Narodowe Święto Niepodległości. W 2020 roku Dzień Niepodległości wypada w środę. Święto 11 listopada obchodzone jest co roku, by upamiętnić odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów (1795–1918).

Jak podaje wikipedia, święto 11 listopada zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937, zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945, przywrócono je ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989.

11 listopada jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

11 listopada - czy trzeba iść do kościoła?

Niektórzy zastanawiają się, czy Dzień Niepodległości 11 listopada jest również świętem kościelnym, a co za tym idzie, czy trzeba iść do kościoła tego dnia.

Owszem, 11 listopada na terenie całej Polski sprawowane są Msze Św. w intencji Ojczyzny, w których zwyczajowo biorą udział również przedstawiciele władz państwowych. Narodowe Święto Niepodległości nie jest jednak świętem kościelnym, ani świętem nakazanym. Oznacza to, że 11 listopada katolicy nie muszą obowiązkowo uczestniczyć we mszy świętej. Wyjątkiem są oczywiście lata, w których święto 11 listopada wypada w niedzielę - wtedy oczywiście należy iść do kościoła.

Wiele osób idzie jednak tego dnia do kościoła, by podziękować za odzyskanie niepodległości i możliwość życia w wolnej ojczyźnie. Święto 11 listopada w 2020 roku przypada jednak w okresie pandemii koronawirusa. W związku z panującym rygorem sanitarnym, liczba osób, które mogą uczestniczyć jednocześnie we Mszy Świętej została mocno ograniczona. Decyzja rządu ma na celu dbanie o zdrowie i życie osób wierzących, dla których udział we Mszy Św. może stanowić bezpośrednie ryzyko zakażenia koronawirusem. W związku z zagrożeniem wywołanym przez pandemię, biskupi zapowiedzieli również udzielanie dyspensy dla wszystkich wiernych od obowiązku niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we Mszy Świętej. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy w dniu nakazanym nie jest grzechem. Zamiast osobistego uczestnictwa w nabożeństwie, można na przykład obejrzeć transmisję Mszy w telewizji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska