O ustanowieniu nowego święta państwowego zdecydowali posłowie. Za ustawą głosowało 279 posłów, przeciw było 125, od głosu wstrzymało się 14 posłów. Ustawa w wersji przyjętej przez Sejm głosi, że dzień 14 kwietnia ustanawia się Świętem Chrztu Polski w celu upamiętnienia tego wydarzenia, „zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, uznawanej za początek Państwa Polskiego”.
Choć święto ma mieć charakter państwowy, to nie będzie dniem wolnym od pracy. Jak czytamy w ustawie, ma to być dzień „narodowej refleksji nad dziedzictwem naszych ojców, nad odpowiedzialnością wszelkich władz państwowych, wszystkich obywateli i każdego z osobna za naszą Ojczyznę, za jej przyszłość i pomyślność. Święto to powinno służyć inspiracji do podejmowania działań na rzecz dobra wspólnego”. Tego dnia będzie można wywiesić biało-czerwone flagi państwowe.
Teraz ustawa trafi do Senatu, a potem do podpisu prezydenta. Wszystko więc wskazuje na to, że już w tym roku 14 kwietnia będziemy obchodzić po raz pierwszy Święto Chrztu Polski.
Czy w kalendarzu pojawi się niedługo jeszcze jeden dzień ustawowo wolny od pracy? Obecnie w roku mamy ich 13. Kilka miesięcy temu prof. Marian Zembala, poseł PO, zaproponował, by do tego kalendarza dopisać też Wielki Piątek. Jest on dniem wolnym w wielu krajach europejskich m.in. w Słowacji, Holandii, Hiszpanii, Portugalii, Irlandii, Austrii, Szwecji, Danii, Finlandii, Norwegii, Islandii, Bułgarii, Serbii, Macedonii, Cyprze, Estonii, Łotwie, Malcie. W Czechach od 2016 roku Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy (przywrócono stan sprzed 1951 roku). Na Węgrzech jest to święto obchodzone od 2017 roku. Z krajów pozaeuropejskich Wielki Piątek jest dniem wolnym od pracy m.in. na Kubie (od 2012 roku.).
„Dla chrześcijan Wielki Piątek jest kulminacją Bożej miłości do człowieka - oto tego dnia Bóg ofiaruje siebie, aby ratować tych, którzy uwierzą i wrócą się do Niego. W ten dzień jako jedyny w roku nie jest sprawowana Msza Święta a odprawiana jest Liturgia Męki Pańskiej. Jest to dzień wyciszenia i skupienia, na ulicach wielu miast sprawowana jest Droga Krzyżowa. Według badań CBOS, 56 proc. obywateli uczestniczy w wielkopiątkowej liturgii. Z sondażu GfK Polonia wykonanego dla „Rz” w 2009 roku wynika, że 57 proc. społeczeństwa uważa, że Wielki Piątek powinien być dniem wolnym od pracy” - napisał prof. Marian Zembala. Jak dodał, na pomysł ustanowienia Wielkiego Piątku dniem wolnym od pracy wpadła też w 2008 roku Małgorzata Kidawa-Błońska, posłanka PO.